Opublikowano: 2024-07-05

Letnia eko pielęgnacja

Letnia eko pielęgnacja

Podpowiadamy jak zadbać o skórę i włosy w upalne dni, a przy okazji świetnie się bawić, i zadbać o środowisko.

Słońce na twarzy, wiatr we włosach, a potem… poparzenia słoneczne, przesuszona skóra i łamliwe końcówki. Niekoniecznie. Wystarczy odrobina czasu, zapału i kreatywności, by stworzyć domowe specyfiki które przywrócą równowagę, i nawilżenie. Co prawda nie znamy sposobu na krem z filtrem w wersji DIY, ale podpowiemy jak znaleźć i używać kosmetyków z naturalnymi składnikami chroniącymi skórę.

Jedwabista skóra

Domowe peelingi to jeden z najłatwiejszych w przygotowaniu kosmetyków. Delikatne scruby pomagają pozbyć się martwych komórek naskórka i pobudzają skórę do produkowania nowych. Poza głębokim oczyszczeniem skóra nabiera także większej elastyczności, jest lepiej ukrwiona, gładsza i pełna blasku. Dokładnie taka, jaką chcielibyśmy chwalić się zakładając lenie rzeczy. Regularny peeling poprawia także mikrokrążenie w skórze, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i zastojów limfatycznych, a także wspomaga działanie preparatów pielęgnacyjnych.

Pamiętajmy jednak, żeby dostosować częstotliwość stosowania do naszej skóry – w przypadku cery tłustej dwa razy w tygodniu, cera normalna jeden, dwa razy tygodniowo, w przypadku cery wrażliwej należy ograniczyć peeling do jednego – dwóch zabiegów w miesiącu i stosować delikatniejsze granulki.

Przepisy na domowy peeling – wystarczy zamieszać składniki.

  • Ujędrniający peeling kawowy do ciała: pół szklanki fusów z kawy,  to świetny sposób na ponowne wykorzystanie resztek po aromatycznym napoju, łyżka cynamonu i dwie łyżki śmietany lub jogurtu,
  • Nawilżająco – rozświetlający peeling z płatków owsianych do twarzy: 3 łyżki zmielonych płatków owsianych (zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem), łyżka miodu, łyżka soku z cytryny.

Pamiętajmy, że preparaty złuszczające nakładamy na oczyszczoną i wilgotną skórę i wmasowujemy okrężnymi ruchami.

Włosy pełne blasku

Suche powietrze, słońce i letni wiatr sprawiają, że w wakacje warto zadbać o dodatkowe nawilżenie włosów. Świetnym sposobem są domowe odżywcze maski. Polecamy szczególnie proste receptury z których z powodzeniem korzystały kobiety na długo przed zalewem chemicznych kosmetyków.

  • Regenerująca maska – zmieszaj trzy łyżki jogurtu naturalnego z łyżką miodu i zostaw na włosach przez 20 – 30 minut, po czym umyj łagodnym szamponem,
  • Pełnię blasku twoje włosy odzyskają po masce z żółtka, łyżki oliwy z oliwek i kilku kropel cytryny –  maskę warto zostawić na włosach przez godzinę, po czym spłukać i umyć głowę.
  • Gładkie i jedwabiste włosy zapewni wam pół godzinna kuracja z maski z łyżki oliwy, pół szklanki płatków, dwóch łyżek ciepłego mleka i łyżki miodu.

Relaksująca kąpiel

Świetnym pomysłem na wakacyjny relaks są też domowe kule do kąpieli. Do ich stworzenia wystarczą:

  • Soda oczyszczona – redukuje nadmiernie zrogowaciały naskórek, świetnie wygładza i zmiękcza, około 80 gr/ kulę,
  • Kwasek cytrynowy –  dba o odpowiedni poziom pH i przywraca skórze blask, około 40 gr/ kulę,
  • Olejki, lub oleje roślinne np. kokosowy, z pestek malin, lub słodkich migdałów – odżywiają i nawilżają skórę około 20 ml/ kulę,
  • Olejki eteryczne, lub płatki ulubionych kwiatów, czy skórkę z pomarańczy – pomogą się odprężyć i bajecznie pachną,
  • Opcjonalnie można dodać naturalne barwniki, glinki lub algi.

Wszystkie składniki energicznie wymieszaj dłońmi i zagnieć. Wsadź do formy i odstaw do wyschnięcia na minimum godzinę.

Naturalna ochrona

Chemicznych filtrów w kremach przeciwsłonecznych unikniemy wybierając te na bazie filtrów mineralnych. Ich zaletą, jest że chronią od razu po nałożeniu specyfiku, ich działanie bazuje bowiem na „odbijaniu” promieni słonecznych, jednak ich konsystencja jest zwykle dość gęsta i może być trudna w aplikacji na skórę.

Warto też pamiętać, żeby sprawdzić cały skład kosmetyku, nie tylko użyte filtry.

Posortuj po sobie

Jeśli z braku czasu, czy inwencji decydujecie się jednak na używanie gotowych kosmetyków pamiętajcie, żeby opakowania wyrzucać do kosza na tworzywa sztuczne. Aby łatwo poddawały się recyklingowi warto zerwać z nich folię termoaktywną i w miarę możliwości po opróżnieniu zgnieść i zakręcić. Jeśli decydujecie się na przecięcie opakowania aby skorzystać z resztek znajdujących się w nich produktów starajcie się nie rozcinać opakowań do końca – im większy rozmiar trafia do kosza na odpady, tym łatwiej go ponownie przetworzyć.

Więcej informacji o tym, jak właściwie sortować odpady znajdziecie w naszym słowniku segregacji oraz w aplikacji CMG.

Zobacz także