Opublikowano: 2023-09-29

Świadome zakupy

Świadome zakupy

Czy wiesz, że to, jaki jogurt lub jak zapakowane warzywa kupisz, ma znaczenie? Świadome zakupy są szansą dla naszej planety. To my, klienci, mamy moc wpływania na ilość odpadów, które trafiają na składowiska. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2022 roku każdy z nas wyrzucił średnio 355 kg odpadów. Wspólnie zadbajmy o to, aby jak najwięcej z nich trafiło do ponownego wykorzystania. Jak to zrobić? Oto kilka prostych wskazówek, jak świadome zakupy pomogą Ci dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów.

Nasze świadome zakupy a ilość odpadów

Każdy produkt, który wybieramy w sklepie, ma swoją historię – od produkcji, przez opakowanie, aż do momentu, gdy staje się odpadem. Wybierajmy więc mądrze! Odpowiednie decyzje zakupowe mogą skrócić ścieżkę produktu do etapu utylizacji, a nawet zamknąć ich obieg. Produkty opakowane w materiały łatwe do recyklingu, takie jak szkło, papier, czy plastik z odpowiednimi symbolami, są zawsze lepszym wyborem. Artykuł na temat symboli na opakowaniach znajdziesz na stronie: Poznaj oznaczenia na opakowaniach – Blog – Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku (zut.com.pl)

Wybieranie podczas zakupów produktów opakowanych materiałami nadającymi się do recyklingu stanowi fundament codziennego, ekologicznego stylu życia. Dlaczego? Dzięki powtórnemu ich wykorzystaniu umożliwiamy redukcję zużycia surowców naturalnych. Dlatego decydując się na kupno produktu, warto zwrócić uwagę na symbole na opakowaniach, które informują o przydatności do recyklingu i wpływie producenta na zrównoważony rozwój.

Świadome zakupy - oznaczenia na opakowaniach z publikacji Czystego Miasta Gdańska

Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów, która pozwoli na ich recykling, przyczyniamy się do zmniejszenia śladu węglowego i zużycia surowców. Przykładowo, jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, szkło można wielokrotnie przetwarzać, zachowując jego pierwotną jakość. Ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędność 1100 W energii. Z kolei produkcja jednej tony papieru z makulatury pozwala oszczędzić aż 17 drzew i 1200 litrów wody. Puszki aluminiowe można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy, a przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 tony rudy i 700 kilogramów ropy naftowej.

Jednak zawsze najlepszym wyborem w sklepie jest taki, który nie będzie generował niepotrzebnych odpadów. Dlatego warto zdecydować się np. na włoszczyznę bez plastikowego opakowania czy po jajka na rynek wybrać się z papierowym opakowaniem z poprzednich zakupów.

Produkty wielomateriałowe i trudności w recyklingu

Produkty złożone z wielu różnych materiałów stanowią wyzwanie dla procesu recyklingu. Oczywiście, można próbować oddzielać te składniki przed utylizacją, ale nie zawsze jest to możliwe lub opłacalne. Dlatego tak ważne jest, aby unikać takich produktów lub szukać alternatyw, które są łatwiejsze do poddania recyklingowi. Zanim kupimy produkt, sprawdźmy, czy jego opakowanie nie jest np. z kartonu pokrytego folią z tworzywa sztucznego. Rozdzielenie tych materiałów jest praktycznie nie do wykonania. W takich wielomateriałowych opakowaniach często są przyprawy lub bakalie. Aby uniknąć kupowania takich produktów, warto skorzystać z oferty lokalnych ryneczków lub sklepów typu gdańska Ziemiosfera (https://www.ziemiosfera.pl/), gdzie znajdziemy produkty spożywcze dostępne bez opakowań. Warto też zwracać uwagę na odpowiednie symbole na opakowaniach jogurtów, serków lub lodów. Jeśli opakowanie jest wielomateriałowe, lepiej sięgnąć po inny produkt (np. w pojemniku szklanym lub plastikowym, ale łatwym w recyklingu).

Świadome zakupy

Jeśli kupujemy produkt, który jest zrobiony z kilku materiałów, ale można je łatwo rozdzielić (np. zakrętki od szklanych pojemników, plastikowe, luźne etykiety z kartonowych pudełek lub papierowe naklejki z plastikowych butelek), to koniecznie zróbmy to przed ich wyrzuceniem do pojemników na odpady. Przykładowo, wiele opakowań kosmetyków ma oznaczenia, że pompka jest zrobiona z innego materiału niż butelka i trzeba je rozdzielić przed wyrzuceniem do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Więcej znaczy mniej

Przede wszystkim kupujmy z głową! Planujmy swoje zakupy, unikajmy nadmiernych opakowań i wybierajmy produkty o dłuższym okresie przydatności. Zanim coś kupimy, warto zastanowić się, czy naprawdę tego potrzebujemy lub, czy nie da się naprawić tego, co już posiadamy. Warto też zwracać uwagę na jakość materiałów i wybierać takie, które posłużą nam zdecydowanie dłużej. Przy zakupie produktów spożywczych nie pakujmy ich w dodatkowe foliowe torebki. Aby to ułatwić, wielorazowe woreczki i torby na zakupy rozdawane są na stoisku Zakładu Utylizacyjnego podczas miejskich eventów. Ponadto starajmy się korzystać z lokalnych i sezonowych produktów. Kupując lokalnie, zmniejszamy ślad węglowy związany z transportem i wspieramy sąsiednie gospodarstwa.

Pamiętajmy, że to, co wybieramy na półkach sklepowych, ma wpływ na nasze otoczenie i przyszłe pokolenia. Świadome zakupy i nasze codzienne decyzje przyczyniają się do usprawnienia procesu utylizacji i redukcji ilości odpadów.

Zobacz także