Opublikowano: 2023-09-20

Poznaj oznaczenia na opakowaniach

Poznaj oznaczenia na opakowaniach

81 C/PAP, 5 PP, 70 GLS – czas rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tych małych, niepozornych znaków. Czy zastanawialiście się, czym są trójkąty z numerami w środku? To oznaczenia na opakowaniach, które są tak naprawdę drogowskazami w świecie segregacji odpadów.

Dzięki znakom, które umieszczone są na opakowaniach, możesz się dowiedzieć, z jakiego tworzywa zostało ono wykonane i gdzie właściwie je wyrzucić. Oto najbardziej popularne oznaczenia do opakowaniach, na które możesz trafić, wyrzucając odpady w swoim domu.

Oznaczenia na opakowaniach z tworzyw sztucznych

Opakowania z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne to nieodłączna część naszego codziennego życia. Ale czy zawsze wiemy, co z nimi zrobić, gdy przychodzi czas na ich segregację? Oznaczenia na opakowaniach są kluczem do właściwego postępowania z tworzywami sztucznymi. Które symbole oznaczają, że materiał należy wyrzucić do żółtego pojemnika?

WYRZUĆ DO POJEMNIKA NA METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

Oznaczenia na opakowaniach

1 PETPOLI(TEREFTALAN ETYLENU)

Ten materiał najbardziej kojarzy się z butelkami po napojach. PET jest często stosowany w produkcji butelek do napojów gazowanych, ale także np. opakowań kosmetyków.

Oznaczenia na opakowaniach

2 HDPEPOLIETYLEN O DUŻEJ GĘSTOŚCI

Uznawany za jedno z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych. Ma szerokie zastosowania w branży spożywczej (m.in. opakowania na jogurty czy kefiry), znajdziesz go też w opakowaniach na mydła czy żele pod prysznic.

Oznaczenia na opakowaniach

3 PVCPOLICHLOREK WINYLU

Materiał popularny w przemyśle budowlanym i opakowaniowym, więc nie znajdziemy go na opakowaniach na produkty spożywcze. Niestety, nie jest tak przyjazny dla środowiska, jak PET czy HDPE.

Oznaczenia na opakowaniach

4 LDPEPOLIETYLEN O NISKIEJ GĘSTOŚCI

Kochany przez producentów torebek foliowych i różnego rodzaju worków.

Oznaczenia na opakowaniach

5 PP –  POLIPROPYLEN

Jest wytrzymały i odporny na ciepło. Dlatego często spotykamy go w opakowaniach po jedzeniu na wynos, ale też w pojemnikach np. na pomidorki koktajlowe czy na chemię gospodarczą.

WYRZUĆ DO POJEMNIKA NA ODPADY RESZTKOWE

Oznaczenia na opakowaniach

6 PSPOLISTYREN

Znany nam dobrze jako styropian. Mimo swojej popularności recykling PS to trochę bardziej skomplikowana sprawa.

Oznaczenia na opakowaniach

7  INNE

To tzw. materiały inne, oznaczono tym symbolem wszystkie opakowania składające się z wielu materiałów, których nie da się rozdzielić.

Oznaczenia na opakowaniach z makulatury

Oznaczenia na opakowaniach z papieru

Na opakowaniach z papieru i tektury, które powinniśmy wyrzucać do niebieskiego pojemnika, znajdziemy oznaczenia 20, 21 i 22. Symbole te dają nam gwarancję, że materiał może trafić do recyklingu makulatury.

WYRZUĆ DO POJEMNIKA NA PAPIER

Oznaczenia na opakowaniach

20 PAP –  TEKTURA FALISTA

To przede wszystkim kartony i papier do pakowania.

21 PAP – TEKSTURA PŁASKA

Z niej zrobione są najczęściej tradycyjne gazety, koperty i ulotki.

22 PAP – PAPIER

To np. używane przez wszystkich kartki do drukarek i kopiarek.

WYRZUĆ DO POJEMNIKA NA ODPADY RESZTKOWE

Oznaczenia na opakowaniach

23 PBD/PPB – PAPIER I TEKTURA POWLEKANA

Jest to papier, ale powleczony folią z tworzywa sztucznego, którego recykling jest bardzo trudny. Są z niego wykonane najczęściej widokówki, opakowania mrożonek czy okładki książek.

Oznaczenia na opakowaniach ze szkła

Do zielonych pojemników na szkło powinny trafiać butelki i słoiki. Jakie mają oznaczenia?

WYRZUĆ DO POJEMNIKA NA SZKŁO

70 GLS – SZKŁO BEZBARWNE

71 GLS – SZKŁO ZIELONE

Oznaczenia na opakowaniach

72 GLS – SZKŁO BRĄZOWE

Oznaczenia na opakowaniach z metali

Opakowania z metali

To najczęściej będą puszki, konserwy oraz folia aluminiowa np. z opakowań po czekoladzie. Należy je wyrzucać do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

WYRZUĆ DO POJEMNIKA NA METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

40 FE  –  STAL

 Ze stali są wykonane m.in. puszki na konserwy i napoje, puszki lakierów do włosów i dezodorantów.

41 ALU – ALUMINIUM

Puszki na konserwy i puszki na napoje mogą być również wykonane z aluminium.

Oznaczenia na opakowaniach wielomateriałowych

Te opakowania sprawiają nam najwięcej trudności. Często wyglądają np. jak papier, który wyrzucilibyśmy do niebieskiego pojemnika, lub jak tekstylia. Jednak może się okazać, że zawierają tworzywa sztuczne i należy je umieścić w pojemniku żółtym.

WYRZUĆ DO POJEMNIKA NA METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

Oznaczenia na opakowaniach

81 C/PAP, 82 C/PAP, 83 C/PAP, 84 C/PAP – wyrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. To opakowania z papieru, tektury połączone z tworzywami sztucznymi lub aluminium. Będą to np. opakowania na przyprawy.

Przed wyrzuceniem odpadu do kosza zawsze warto upewnić się, z czego został wykonany. Czasami papier może wyglądać jak plastik lub odwrotnie. Nasze wątpliwości zawsze rozwieją umieszczone na opakowaniach oznaczenia. Te niewielkie symbole pomagają nam dużo zdziałać w zakresie ochrony środowiska, bo odpowiednia segregacja odpadów w domu to krok, dzięki któremu plastik może stać się nowym plastikiem, a papier znowu papierem.

Rodzaj odpadu zawsze można sprawdzić w naszym elektronicznym Słowniku Segregacji na stronie https://zut.com.pl/edukacja/slownik-segregacji/.

Zobacz także