Co się dzieje z odpadami resztkowymi oraz z tzw. żółtego worka, które przyjeżdżają do Zakładu Utylizacyjnego? To dosyć długa i kręta droga. Pierwszy krok to ważenie. Potem trafiają do sortowni, a konkretnie do hali załadunku. A stamtąd kierowane są do sortowni, gdzie czekają ich podróż na przenośnikach taśmowych przez niezliczone separatory i kabiny. Ta instalacja obecnie przechodzi gruntowną modernizację.
W sortowni odzyskujemy surowce do recyklingu. Tu też rozpoczyna się proces zagospodarowania pozostałych odpadów z dwóch strumieni: żółtego worka i resztkowych. Przed modernizacją wydajność jednej linii wynosiła 21 ton odpadów na godzinę, teraz będzie to 26. W ogólnym rozrachunku przyczyni się to więc do szybszego przerabiania odpadów.
To na czym nam zależy najbardziej, to jak największa ilość surowców wtórnych, które zostaną zawrócone do obiegu. Tworzywa sztuczne, metale żelazne i nieżelazne, tetrapak, makulatura czy szkło, te cenne surowce trafiają do nas w ogólnej masie odpadów i naszym zadaniem est niedopuszczenie do tego, żeby się zmarnowały. Mogą być przecież podstawą do produkcji nowych polarów, kocy, słoików, puszek czy kartonowych pudełek. Na jak najlepszy efekt pracują zarówno ludzie, jak i maszyny. Załoga sortowaczy ręcznie wybiera i doczyszcza surowce, które wcześniej rozdzielone zostały przez urządzenia sortowni (różnego rodzaju separatory).

Widok na dotychczasowy układ sortowni odpadów
Czas na zmiany
Dotychczas działająca sortownia została zaprojektowana 14 lat temu. Przez ten czas zmieniły się zasady segregacji śmieci czy wymagania związane z poziomami odzysku, a cały system zbierania odpadów uległ przekształceniu. Nowa instalacja jest odpowiedzią na te zmiany – pozwoli na lepsze dostosowanie się do wymagań rynku.
Modernizacja sortowni spowoduje, że dwukrotnie zwiększy się ilości surowców odzyskiwanych w czasie sortowania odpadów w tym obiekcie. To znaczy, że więcej surowców trafi też do powtórnego przetworzenia. Po zakończeniu prac będzie można lepiej zorganizować procesy zachodzące w instalacji oraz zwiększyć jej wydajność.
Co zmieni się po modernizacji?
Zmieni się wiele, w obrębie tego samego obiektu, chociażby liczba stref przyjęcia odpadów, po modernizacji będą trzy, liczba i długość taśm, liczba separatorów, głownie optycznych, tych najbardziej pożądanych w procesie odzysku tworzyw sztucznych. Teraz jest ich 5, będzie 22. (dokładny opis tego urządzenia w słowniczku). Większa wydajność spowoduje zwiększenie przepustowości hali załadunku, co ograniczy sytuacje, gdy zmuszeni byliśmy czasowo gromadzić odpady poza halą. W ramach prowadzonych prac powstanie dodatkowa linia do segregacji tzw. żółtego worka (plastiki i metale) oraz nowa na makulaturę i szkło.

Separator optyczny w akcji:)
Słowniczek
separator optyczny
urządzenie, które za pomocą strumienia podczerwieni NIR identyfikuje rodzaje materiałów zawartych w odpadach. Detektor uruchamia wyrzut powietrza, który oddziela wybrane asortymenty. Za pomocą tych urządzeń wyodrębnię się surowce, takie jak: papier, tektura oraz wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych
separator diamagnetyczny
urządzenie, którego zadaniem jest wydzielenie metali nieżelaznych, czyli tzw. metali kolorowych z odpadów. System ciężkich magnesów obracając się, wytwarza silne pole wiroprądowe, które powoduje odrzucenie elementów nieżelaznych na odpowiednie przenośniki taśmowe
Separator magnetyczny
urządzenie wyposażone w magnes wychwytujące elementy metalowe z odpadów
Separator balistyczny
urządzenie wyodrębniające elementy płaskie, takie jak papier oraz elementy przestrzenne, czyli opakowania twarde z tworzyw sztucznych i metali. Dzięki ruchowi podłogi panelowej elementy płaskie przesuwają się w jednym kierunku, wpadając na dedykowane im przenośniki taśmowe, a przestrzenne w drugim, trafiając tym samym do innej obróbki
Żółty worek
pochodząca od koloru pojemnika i worków na odpady nazwa oznaczająca metale i tworzywa sztuczne, między innymi opakowania plastikowe PET, PE, PP, wielomateriałowe oraz metale żelazne i nieżelazne: puszki, kapsle, metalowe pokrywki, konserwy, metale kolorowe czy folia aluminiowa