Opublikowano: 2023-11-09

Jesień w ogrodzie – uważaj na jeże!

Jesień w ogrodzie – uważaj na jeże!

Jesień to czas, kiedy przygotowujemy ogrody na nadchodzącą zimę. Jednak zanim zagrabisz liście i przytniesz rośliny, pamiętaj o jednym małym przyjacielu, który może ukryć się przy Twoim domu – jeżu. Sprawdź, jak możesz pomóc tym pożytecznym zwierzętom przy okazji jesiennych porządków w ogrodzie.

Wielkie sprzątanie

Jesienią przede wszystkim musimy zająć się spadającymi liśćmi, które tworzą na trawnikach kolorowe dywany. Mimo że mogą wyglądać bardzo estetycznie, to ich sprzątanie powinno być dla nas priorytetem. Liście pod wpływem wilgoci zamieniają się w mokrą powierzchnię, która nie przepuszcza powietrza, więc trawa pod nimi może ucierpieć. Dlatego tak ważne jest ich grabienie, jeśli liści jest dużo i są mokre. Podczas tej czynności należy jednak zachować ostrożność. Jesienią, kiedy robi się coraz zimniej, w naszych ogrodach mogą szukać schronienia zwierzęta, dlatego uważaj na jeże.

Jesień to też ostatni dzwonek na rozpoczęcie przygody z własnym kompostownikiem, do którego mogą trafić, oprócz odpadów bio, właśnie zagrabione liście. Jak go zbudować, dowiesz się z artykułu na stronie: Przydomowy kompostownik – Blog – Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku (zut.com.pl)

Jeż - fot. Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA

Dlaczego jeże są tak ważne?

Jeże są niezwykle pożytecznymi mieszkańcami naszych ogrodów. To prawdziwi bohaterowie w walce z niechcianymi ślimakami i szkodnikami, które niszczą rośliny.

„Jeże są zwierzętami wszystkożernymi, jednakże ich dieta głównie opiera się na bogatych w tłuszcz owadach oraz ślimakach. Zdarza się również, że w ich diecie znajdziemy ptasie jaja, owoce oraz płazy. Jeże zdecydowanie można nazwać pomocnikami ogrodnika, ponieważ zjadają wszystkie owady i ślimaki, które chętnie żywią się naszymi uprawami” – mówi Małgorzata Stachurska z Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA (więcej informacji o ośrodku znajdziesz na stronie: https://ostoja.gda.pl/).

Te urocze zwierzaki stanowią część naturalnej fauny, a ich obecność przyczynia się do zrównoważonego funkcjonowania lokalnego ekosystemu. Dlatego porządkując ogórek, koniecznie uważaj na jeże. A co zrobić, jeśli znajdziemy chorego jeża? Obejrzyj filmik „Co zrobić, kiedy znajdziesz chorego jeża?” dostępny na profilu Zakładu Utylizacyjnego w serwisie YouTube:

Uważaj na jeże

Zanim zaczniesz grabić liście lub przycinać krzewy, starannie sprawdź teren. Jeżeli zauważysz jeża lub miejsce wyglądające na jego kryjówkę, ostrożnie omiń je i pozwól małemu stworzeniu znaleźć bezpieczne schronienie. Warto też użyć rękawic ogrodowych, które dodatkowo zabezpieczą Twoje dłonie.

Jeśli chcesz zaprosić jeża do swojego ogrodu, możesz zbudować dla niego specjalne schronienie. Skrzynki lub kryjówki wykonane z drewna będą idealne dla jeży na zimowe miesiące. Wybierz miejsce w ogrodzie, które jest spokojne i nie będzie narażone na silne wiatry czy opady deszczu. Jeże lubią schronienia umieszczone w zacisznych, cichych zakątkach. Skrzynka powinna mieć wymiary około 30x30x30 cm, aby zapewnić im wystarczająco dużo miejsca. Warto też zadbać o izolację z suchej trawy, liści, trocin lub siana. Jeśli nie mamy skrzynki, to wystarczy tylko zostawić stosik gałęzi przykrytych liśćmi. Tak przygotowane miejsce posłuży jeżom do hibernacji. Jeśli jeż zadomowi się w naszym ogródku, to warto ułatwić mu swobodne wyjście, pozostawiając specjalne otwory w płocie, które będą służyły jako przejście.

O jedzenie jeże zadbają same, ale potrzebują też wody, dlatego w momencie, kiedy jest trudno dostępna, dobrze jest wystawić dla nich miseczkę z wodą.

Uważaj na jeże - domek dla jeża w ogrodzie

Dbaj o ptaki

Również ptakom możesz zapewnić w ogrodzie odpowiednie warunki na zimę – na przykład postawić karmniki i domki lęgowe, które staną się dla nich schronieniem. Karmnik dla ptaków można skonstruować samodzielnie, wykorzystując deski i gałęzie, lub kupić już gotowy. Najlepsze będą zrobione z surowego drewna, ponieważ są bardziej przyjazne dla środowiska, a ptaki poczują się w nich jak w naturalnym domu. Warto obserwować, jakie gatunki ptaków odwiedzają nasz karmnik, aby dostosować mieszankę pokarmu do preferencji konkretnych gatunków.

Porządkowanie ogrodu jesienią to ważny krok w przygotowaniach do zimy. Pamiętajmy jednak, że ogrody są często domem dla wielu zwierząt. Dzięki naszej trosce będą miały szansę przeżyć zimę w bezpiecznym i ciepłym schronieniu.

Zobacz także