Opublikowano: 2023-07-26

Przydomowy kompostownik

Przydomowy kompostownik

Zmniejsz ilość odpadów bio w swoim domu i samodzielnie wyprodukuj naturalny nawóz do ogrodu lub roślin doniczkowych. Jak? Zacznij kompostowanie i stwórz przydomowy kompostownik.

Przydomowy kompostownik jest świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce mieć kontrolę nad procesem kompostowania i wykorzystać te cenne składniki do nawożenia swoich roślin. Przekształć resztki w skarby – poznaj nasze sposoby na zrobienie własnego kompostownika i zapewnij sobie stałe źródło naturalnego nawozu.

Krok 1: Wybór odpowiedniego miejsca i czasu

Kompostownik możemy zakładać od wiosny do jesieni, kiedy temperatura jest dodatnia. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Wybierz takie, które będzie zacienione i osłonięte od wiatru, najlepiej na lekkim wzniesieniu, aby woda deszczowa go nie zalewała. Dodatkowo doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie kompostownika obok krzewów i kwitnących roślin, które będą łagodzić ewentualne nieprzyjemne zapachy powstające podczas procesu rozkładu substancji organicznych.

Przydomowy kompostownik

Krok 2: Wybór pojemnika

Do wyboru są różne rodzaje pojemników na kompost. Jednym z najpopularniejszych jest plastikowy pojemnik o pojemności około 200-300 litrów. Pamiętajmy, że powinien mieć otwory wentylacyjne, które umożliwią przepływ powietrza.

Przydomowy kompostownik można też samodzielnie zbudować z drewna, np. z desek pozostałych z budowy lub rozbiórki czy palet. Do zabudowania czterech metrowych ścian potrzebne będą deski o długości ok. 100 cm. Dobrze rozpocząć od wkopania w ziemię czterech rogów, a następnie na przemian układać deski poziome. Między deskami koniecznie trzeba zachować nieduże przerwy, aby uzyskać swobodny przepływ powietrza. Pojemnik może mieć też pokrywę, aby chronić kompost przed deszczem i śniegiem.

Krok 3: Zbieranie składników

Ważne jest, aby układać składniki w warstwach. Na dnie pojemnika umieść warstwę połamanych gałęzi, aby zapewnić dobry drenaż i wentylację. Następnie dodaj warstwę skoszonej trawy lub liści. Po niej dodaj odpady organiczne i na koniec posyp je warstwą ziemi. Powtarzaj ten proces, tworząc warstwy, aż pojemnik będzie pełny.

Które odpady organiczne nadają się do przydomowego kompostownika? Przede wszystkim resztki i obierki warzyw i owoców, fusy kawy i herbaty, skorupki jaj, papierowe ręczniki, rośliny doniczkowe i balkonowe, ale też podarta niezadrukowana tektura i papier.

Czego nie wrzucać do pojemnika? Przede wszystkim mięsa, kości, ryb, tłuszczów i produktów mlecznych, niedopałków papierosów, ale też roślin porażonych przez choroby i szkodniki, chwastów z nasionami i korzeniami, nasion i pestek, przetworów zawierających sól i ocet. Jakości kompostu mogą zaszkodzić zbyt duże ilości owoców cytrusowych. Pamiętajmy, że przydomowy kompostownik to nie śmietnik.

Wyrzucaj bez worka, kampania Urzędu Miasta Gdańska

Wrzucaj bez worka

Zarówno do naszego przydomowego kompostownika, jak i do pojemnika na odpady bio, powinny trafiać odpady bez plastikowych worków. Jeśli koniecznie chcemy wykorzystywać do zbierania odpadów jednorazowe worki, które wraz z zawartością trafią do pojemnika, niech będą to specjalne worki kompostowalne, np. ze skrobi kukurydzianej lub celulozy. Więcej informacji o tym, dlaczego tak ważne jest wyrzucanie odpadów bez plastikowych worków, można znaleźć na stronie: Bioodpady wrzucaj bez worka (www.gdansk.pl)

Krok 4: Utrzymanie przydomowego kompostownika

Aby kompostowanie przebiegało prawidłowo, trzeba pamiętać o kilku kluczowych czynnikach. Po pierwsze, ważna jest odpowiednia wilgotność kompostu. Niekorzystne będzie zarówno przesuszenie kompostu, jak i jego zalanie. W razie potrzeby nasz kompost należy podlewać, aby utrzymać wilgotność na poziomie zbliżonym do wilgotności gąbki. Z kolei zbyt mokry kompost może zapleśnieć. Po drugie, co jakiś czas trzeba przemieszać zawartość kompostownika, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Można użyć do tego łopaty lub wideł. Niedostateczny dopływ tlenu doprowadzi do gnicia. Aby przyspieszyć proces kompostowania, wkładane do pojemnika odpadki warto rozdrobnić. Pokrojone na drobne kawałki prędzej się rozłożą.

Krok 5: Czekanie

Kompostowanie to proces, który wymaga czasu. W zależności od warunków atmosferycznych i rodzaju składników kompost może dojrzewać od kilku miesięcy do roku. W międzyczasie pamiętaj o utrzymaniu odpowiednich warunków i regularnie sprawdzaj wilgotność i wentylację kompostu. Jak rozpoznać, kiedy nasz kompost jest gotowy? Powinien mieć jednolitą strukturę (bez widocznych fragmentów odpadków), ciemnobrunatny kolor i pachnieć świeżą ziemią. Jeżeli widać w nim nierozłożone fragmenty odpadów, materiał trzeba przed użyciem przesiać. Pozostałości można wykorzystać przy tworzeniu nowej partii kompostu.

Krok 6: Wykorzystanie kompostu

Korzyściami gotowego kompostu będziesz mógł cieszyć się w swoim ogrodzie i warzywniku. Możesz go stosować jako uniwersalny nawóz do ogrodu, podłoże do sadzenia roślin ozdobnych, w tym doniczkowych lub jako mulcz wokół roślin. Kompost poprawia jakość gleby oraz jej strukturę, redukuje zakwaszenie oraz zmniejsza problem zachwaszczenia. Dzięki zastosowaniu kompostu rośliny mają lepsze warunki do wzrostu, co przekłada się na obfitsze plony.

Czarne Złoto Ogrodników

Nie mieszkasz w domu i nie masz ogrodu? Skorzystaj z Czarnego Złota Ogrodników, czyli polepszacza gleby SK-9 produkowanego przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku z Twoich odpadów. Więcej informacji o naszym kompoście znajdziesz na stronie: Kup kompost | Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku (zut.com.pl).

Czarne Złoto Ogrodników przekazane Szkole Podstawowej nr 60 w Gdańsku. Zdjęcie: P. Wittman.
Czarne Złoto Ogrodników przekazane Szkole Podstawowej nr 60 w Gdańsku. Zdjęcie: P. Wittman.

Zobacz także