… w kontekście ochrony środowiska? Jak się okazuje – bardzo wiele!
W kwestii ekologii mówi się często o młodych osobach, które zauważają kryzys klimatyczno-ekologiczny, organizują się w Młodzieżowe Strajki Klimatyczne, zmieniają swoje nawyki na te bardziej eko. Pomijani są za to seniorzy, którzy od lat – często nawet nie zdając sobie z tego sprawy – żyją w duchu idei less waste.
Co piszczy w kuchni?
Zaglądając do kuchni naszych babć i dziadków, można odnieść wrażenie, że są oni mistrzami przygotowywania dań “z niczego” oraz z resztek. Żaden produkt się nie zmarnuje. Ziemniaki, które zostały z obiadu, następnego dnia staną się pysznymi kopytkami, kluskami lub farszem do pierogów. Z wody po gotowaniu białej kiełbasy powstanie pyszna zupa. Przywiędłe warzywa z lodówki przemienią się w aromatyczny gulasz. To tylko kilka przykładów tego, jak można gotować w duchu less waste. Oczywiście nadrzędny jest umiar w kupowaniu produktów, którego też nie brakuje seniorom. Wskazówki dotyczące niemarnowania żywności znajdują się również w naszej publikacji Niemarnik.
Babcie i dziadkowie to także specjaliści od przetworów. Ich spiżarnie lub piwnice zapełnione są domowymi przecierami, dżemami, kiszonkami. Często przepisy na te smakołyki przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
Zamiast wyrzucania – naprawianie
Wyrzucanie zepsutych sprzętów to zmora naszych czasów. Co więcej, wiele z nich, szczególnie elektroodpadów, w ogóle nie trafi do recyklingu. W UE średnio 40% odpadów tego typy trafia do recyklingu. W Polsce – 36,1%. Od seniorów możemy nauczyć się nawyku naprawiania, a chociaż spróbowania, zepsutych sprzętów.

Dziadkowie, zanim cokolwiek wyrzucą na śmietnik, podejmą próbę naprawienia danej rzeczy. Jeżeli nie wiemy, jak coś naprawić, to możemy skorzystać z usług fachowców w punktach stacjonarnych lub z ich wiedzy np. z wykorzystaniem tutoriali, które można znaleźć m.in. w serwisie YouTube.
Naprawianie dotyczy nie tylko sprzętów elektronicznych. W każdym mieście znajdują się zakłady rzemieślnicze, które naprawiają lub odnawiają różne rzeczy, np. ubrania, obuwie, meble. O takich rzemieślnikach pisaliśmy we wpisie Dzień bez zakupów — czy to możliwe. O tym, co można zrobić z meblami, również możecie przeczytać na naszym blogu.
Upcykling w wykonaniu seniorów
Upcykling to inna forma recyklingu, polegająca na przetwarzaniu odpadów w taki sposób, by powstały przedmioty o wyższej wartości niż materiały użyte do wytworzenia tej rzeczy. Co z tym wspólnego mają babcie i dziadkowie? Okazuje się, że wiele. Możemy powiedzieć, że są prekursorami upcyklingu, często nie zdając sobie z tego sprawy. Przykład? Chociażby temat, który był gorący w grudniu – ozdoby lub upominki świąteczne.
Spójrzcie sami, jakie świetne pomysły mają seniorzy!