Światowy Dzień Bez Zakupów to doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad naszymi decyzjami konsumenckimi. Może się okazać, że wcale nie potrzebujemy kolejnej pary butów, a zeszłoroczne kozaki wystarczy tylko zanieść do szewca na wymianę fleków. W sobotę 26 listopada zamiast do sklepu, umów się ze znajomymi, idź na spacer, możesz też zostać w domu i poczytać książkę.
Międzynarodowy Światowy Dzień Bez Zakupów przypada w Europie na ostatnią sobotę listopada. Ta data nie jest przypadkowa – Dzień Bez Zakupów jest odpowiedzią na przypadający dzień wcześniej tzw. Black Friday (Czarny Piątek), dzień z dużymi obniżkami, rozpoczynający świąteczny okres zakupowy.
Ideą tego święta jest całkowite zrezygnowanie z zakupów na jeden dzień, żeby ten czas poświęcić na coś cenniejszego niż zakupy. To dobry moment na zastanowienie się nad naszymi decyzjami konsumenckimi i ograniczenie konsumpcyjnej postawy — szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy rośnie liczba zakupów.
Co zamiast zakupów?
W zmienianiu własnych nawyków zakupowych może się przydać zasada 5 R, czyli lista pięciu reguł, które pomogą w nie tylko w ograniczeniu zakupów, ale przede wszystkim w zredukowaniu liczby odpadów.
Refuse — odmawiaj
Nie przyjmuj zbędnych produktów, jak np. jednorazowych zbędnych opakowań, ale także nie kupuj ekstra rzeczy, które sprzedawca chce sprzedać w promocyjnej cenie.

Reduce — ograniczaj
Chyba najważniejsza zasada do zastosowania przy zmienianiu nawyków zakupowych. Ale też jedna z najtrudniejszych. Nie kupuj kolejnej rzeczy do domu, czy ubrań, które faktycznie nie są potrzebne. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz nowego telefonu, skoro obecny działa.

Reuse — użyj ponownie
Wykorzystaj to, co już posiadasz. A gdy dany produkt w obecnej postaci nie znajduje już zastosowania, to może można go wykorzystać w nowej funkcji? Ta zasada dotyczy także naprawiania rzeczy z usterkami. Dziura w skarpecie? Zaszyj ją! Zepsuty zegar? Zanieś go do zegarmistrza. Zniszczona torebka? Z chęcią zajmie się nią kaletnik. Ubranie, którego już nie potrzebujesz? Oddaj je.

Recycle — segreguj odpady
W Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa, ale wciąż wielu z nas tego nie robi lub robi w nieodpowiedni sposób. Dzięki temu, że poprawnie posegregujesz swoje odpady, sprawisz, że staną się one surowcem — zostaną odzyskane i przetworzone. Masz wątpliwość, jak to zrobić? Zajrzyj do naszego Słownika Segregacji.

Rot — kompostuj
Wbrew pozorom kompostować odpady można także mieszkając w bloku. Z pomocą przychodzą kompaktowe kompostowniki, które można postawić na balkonie. Jak kompostowanie ma się do ograniczania zakupów? Dzięki temu uzyskamy świetny nawóz do kwiatów!

Skorzystaj z usług rzemieślników
Uszkodzonych rzeczy wcale nie musimy wyrzucać. W każdym mieście znajdują się zakłady rzemieślnicze, które naprawiają lub renowują rzeczy. Wśród nich są takie, które są wszystkim doskonale znane.
- Kaletnik — zajmuje się naprawą, renowacją i wykonywaniem wyrobów skórzanych. Naprawi pasek, torebkę czy portfel.
- Modystka — nie tylko wykona kapelusz, ale także naprawi uszkodzony egzemplarz.
- Szewc — wiadoma sprawa. Ale mamy wrażenie, że to trochę zapomniany zawód, a szewc potrafi zrobić cuda z butami. Nie tylko wymieni fleki na nowe, ale także naprawi, zszyje, odnowi nasze buty.
- Zegarmistrz — podobnie jak w przypadku szewca, wszyscy wiemy, co robi, ale często zapominamy, że zegarek można naprawić, a nie od razu wyrzucić.
- Krawiec — często zapominamy o tym, że ubranie można przerobić — skrócić, zwęzić, doszyć jakąś część, zacerować, naszyć łatę. Tym sposobem możemy przedłużyć żywotność naszej garderoby.
- Tapicer — pomoże odnowić fotel, krzesło czy kanapę. Ba! Sprawi, że mebel nabierze nowego sznytu i będzie niczym nowo narodzony.
Oprócz wymienionych zawodów warto pamiętać o zakładach, które zajmują się naprawami sprzętu RTV i AGD. Zepsuty odkurzacz nie zawsze oznacza konieczność zakupu nowego. Można poszukać serwisu, który go naprawi, albo spróbować uczynić to własnymi siłami. W Internecie można znaleźć szereg instrukcji napraw oraz kupić potrzebne części.
