Opublikowano: 2023-07-04

Mało brakowało…

Mało brakowało…

Czy wiesz, że niewłaściwa segregacja odpadów może być powodem pożaru? Wrzucony do domowego pojemnika powerbank, zużyta bateria czy inne elektroodpady mogą w każdym momencie wywołać pożar poprzez samozapłon. Dlatego tak ważne jest prawidłowe segregowanie i wyrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników.

Co może spowodować pożar?
Takie niebezpieczeństwo może spowodować wrzucony do pojemników z odpadami komunalnymi elektroodpad
– zużyta bateria lub akumulator.  Na zdjęciu poniżej znajduje się powerbank, który wybuchł i dokonał samozapłonu
na terenie zakładu.

Przyczyną samozapłonu odpadów, np. makulatury, która jest świetną pożywką dla ognia, mogą być wyrzucone
do niebieskiego pojemnika zużyte baterie lub powerbanki. Wystarczy odpowiednia temperatura i może dojść do groźnego pożaru, o co w okresie letnim, gdy są wysokie temperatury powietrza i panuje susza jest bardzo łatwo.  
Zapalić mogą się zarówno odpady w naszych altanach śmietnikowych, jak i te, które magazynowane są w Zakładzie Utylizacyjnym. To między innymi dlatego tak ważna jest odpowiednia segregacja odpadów u źródła oraz przestrzeganie podstawowych jej zasad. 

Czy wszystko powinno trafić do altany śmietnikowej? 

Jak powyższy przykład wskazuje, nie wszystkie odpady możemy wyrzucić do przydomowych pojemników na śmieci. Dotyczy to nie tylko elektroodpadów, ale także m.in. gruzu, odpadów poremontowych, odpadów niebezpiecznych. 

Odpady niebezpieczne to odpady, które po przedostaniu się do środowiska mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt
i ludzi. Są to np. oleje, smary, leki, odpady weterynaryjne, farby, tusze, czy wspomniane elektroodpady i baterie. Takie odpady należy przewieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zwanego w naszym mieście Sorterownią Szadółki. W Gdańsku znajduje się on na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej 55.  

Dodatkowo w Gdańsku ustawione są charakterystyczne, czerwone pojemniki na małe elektroodpady, w których możemy pozostawić baterie oraz zepsuty sprzęt elektroniczny lub elektryczny o małych gabarytach, np. laptop, suszarka do włosów, toster, powerbank, słuchawki, żarówki. Lista z dokładnymi adresami znajduje się na stronie czystemiasto.gdanskl.pl, gdzie dostępna jest także interaktywna mapa z zaznaczonymi pojemnikami

Jak segregujemy odpady?  

W naszym kraju obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów, który powoduje, że odpady dzielimy na pięć frakcji, czyli wyrzucamy je do pięciu różnych pojemników: brązowego (odpady bio), niebieskiego (makulatura), żółtego (tworzywa sztuczne i metale), zielonego (szkło) oraz do czarnego (odpady zmieszane).  
W Gdańsku taki system obowiązuje od ponad trzech lat. Informacje o tym, jakie odpady należy wyrzucać do danego pojemnika, znajdują się m.in. na wiatach śmietnikowych, na samych koszach na odpady, a także w przydatnej aplikacji Czyste Miasto Gdańsk oraz w Słowniku Segregacji

Zobacz także