Opublikowano: 2023-07-04

Festiwal z kontenerem

Festiwal z kontenerem

W sobotę, 1 lipca na Targu Węglowym, odbył się festiwal Czyste Miasto Gdańsk. Uczestnicy zgłębiali swoją wiedzę na temat ekologii, poprzez udział w licznych ekoatrakcjach. Wśród nich był również nasz kontener z maszynami, w których można było własnoręcznie stworzyć linijkę lub doniczkę z przekazanych odpadów.

Festiwal Czyste Miasto Gdańsk to wydarzenie plenerowe, w którym udział biorą jednostki miejskie oraz partnerzy, którzy na co dzień tworzą projekty i kampanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarowania odpadami komunalnymi a także aktywnego i zdrowego stylu życia. Wydarzenie otworzyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jakie atrakcje były na festiwalu?

Podążając ścieżką edukacyjną można było zaobserwować proces od powstania odpadu do jego ponownego zagospodarowania. Podczas festiwalu uczestnicy wydarzenia mogli odwiedzić edukacyjny kontener Gospodarki Obiegu Zamkniętej, w którym w mikroskali zobaczyli co dzieje się z plastikowymi odpadami zbieranymi przez mieszkańców w żółtych pojemnikach i które nadają się do ponownego przetworzenia. Zainteresowani wychodzili z własnoręcznie stworzonymi doniczkami i linijkami.

fot. Grzegorz Mehring

– Chcemy pokazywać mieszkańcom, jak ważna jest segregacja odpadów, a także jak można potem wysegregowane odpady wykorzystać. Wszystko zaczyna się od naszych małych gestów. Od tego jak segregujemy odpady w naszych domach, które trafiają potem do naszego zakładu, a ostatecznie mogą być odebrane przez recyklerów – opowiadał Grzegorz Orzeszko, prezes naszego zakładu.

Oprócz tego, ponad sto osób odwiedzających festiwal rozwiązało quiz dotyczący naszego zakładu. Dzięki temu dowiedzieli się, że m.in. organizujemy dni otwarte dla mieszkańców, nasza zmodernizowana sortownia odpadów komunalnych jest jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Europie, a także o posadzonym w Parku Południowym pierwszym w Gdańsku Miejskim Mikrolesie, który wyrasta na Czarnym złocie ogrodników, produkowanym z bioodpadów.

Podczas festiwalu ogłoszono również zwycięzców GDAŃSKIEGO EKODOMU 2023. Celem konkursu było zaprezentowanie jak poprzez swoje decyzje i działania mają wpływ na środowisko i klimat.

fot. Grzegorz Mehring

Uczestnicy Gdańskiego EkoDomu pokazują wzorcowe i proste działania, które każdy może wdrożyć w swoim domu z korzyścią dla środowiska. Poprzednie edycje konkursu były organizowane jesienią, jednak w tym roku po raz pierwszy Gdański EkoDom ruszył w maju. Umożliwiło to uczestnikom zaprezentowanie, jak dbają o środowisko wiosną: jak kompostują, jak uprawiają własne zioła oraz sezonowe warzywa i owoce w przydomowych ogródkach.

Zobacz także