Opublikowano: 2022-11-15

Raportowanie społeczne – dlaczego jest takie ważne?

Raportowanie społeczne – dlaczego jest takie ważne?

Działania z obszaru ładu korporacyjnego, środowiskowego i społecznego to podstawowe zakresy wchodzące w raportowanie niefinansowe. Raporty pokazują to, co składa się na całokształt działalności spółki. Jak wyglądają poszczególne procesy, szczególnie w kontekście ich wpływu na środowisko naturalne i zmiany klimatu, w jaki sposób respektowane są prawa człowieka czy jak zarządza się kwestiami ryzyk środowiskowych i społecznych. Między innymi te informacje zawarte są w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku za lata 2020-2021.

Coraz więcej firm przygotowuje raporty społeczne, które opisują aspekty pozafinansowe przedsiębiorstwa. Celem takich dokumentów jest pokazanie szerokiemu gronu interesariuszy (pracownicy, inwestorzy, banki, organizacje pozarządowe) działań z obszaru środowiskowego, społecznego, pracowniczego czy ładu korporacyjnego. Dla wielu jest to obowiązek ustawowy, niewątpliwie jednak jest to źródło bardzo wielu informacji z obszarów pokazujących przekrojowo jak działa firma. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku wydał właśnie trzecią edycję „Raportu zrównoważonego rozwoju” obejmującą lata 2020-2021.

Najważniejsze kwestie ujęte w raportach obejmują zagadnienia dotyczące obszaru środowiskowego, społecznego i ładu korporacyjnego. Określamy je jako ESG od angielskich słów E – environment; S – social; G – governance. Odpowiedzialne działanie w tych zakresach to podstawa funkcjonowania współczesnych nowoczesnych firm. W sytuacji, gdy kwestie klimatyczne stają się tematem numer jeden całego świata, gdy prawa człowieka nie zawsze są respektowane, obowiązek działania w tym kierunku spoczywa na wszystkich. Pokazywanie tych działań to nie tylko przepisy, to także forma zdobycia wiedzy z tego zakresu dla tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, a rozumieją potrzebę chwili i chcą zaangażować się w zrównoważony rozwój swojej działalności.

Dlaczego Zakład Utylizacyjny w Gdańsku publikuje raport?

Jako spółka z branży ochrony środowiska i spółka samorządowa zdajemy sobie sprawę z obowiązków na nas ciążących. Publikując Raport Zrównoważonego Rozwoju 2020-2021 chcemy pokazać skalę naszego wpływu na otoczenie oraz to, jak można działać we wspomnianych wyżej obszarach. Wiemy, że nasi interesariusze oczekują od nas przedstawienia zagadnień dotyczących całokształtu działalności spółki, naszych praktyk w celu ograniczania składowania odpadów, ograniczania emisji CO2, metanu, ograniczania zużycia energii i wody, jako zasobów szczególnie wrażliwych, czy zwiększania odzysku surowców. Stąd taka publikacja

mówi Grzegorz Orzeszko, prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Tego typu publikacje to obowiązek dla bardzo wielu organizacji, banków czy innych dużych spółek giełdowych. Gdański Zakład Utylizacyjny już w 2017 roku podjął się dobrowolnie tego wyzwania. W tamtym czasie ZU był jedną z niewielu spółek samorządowych w kraju, które przygotowały tego typu wydawnictwo, a pierwszą z branży odpadowej. Do dzisiaj pozostajemy liderem w raportowaniu wśród spółek komunalnych.

– To już druga edycja raportu, przy której współpracujemy z firmą GoResponsible. Spojrzenie z zewnątrz i doświadczenie w tej materii, chociażby w standardach raportowania GRI, a w takim standardzie jest stworzony ten raport, jest bezcenne. Nakład pracy i zakres jaki obejmuje raport jest tak szeroki, że wymaga zaangażowania ludzi z bardzo wielu branż. I tu doskonale sprawdza się taki partner, w którego szeregach są specjaliści z każdego obszaru raportowania. Niemniej największą rolę odgrywają nasi pracownicy i w tym miejscu bardzo gorąco wszystkim dziękuję za zaangażowanie i pomoc

mówi Monika Łapińska-Kopiejć, pod której redakcją powstał raport.

Na czym polega raportowanie?

Raport Zakładu Utylizacyjnego powstał na podstawie standardu Global Reporting Initiative (GRI Standards) na poziomie podstawowym (Core). Jest to najpopularniejszy międzynarodowy wzorzec raportowania zrównoważonego rozwoju. Wytyczne zawierają ogólne zasady komunikowania wpływu działalności biznesowej oraz szczegółowe wskaźniki odnoszące się do poszczególnych aspektów działania firmy. Tworzenie raportów w oparciu o ogólnie przyjęte wskaźniki pozwala na porównywalność danych dla konkretnej firmy, ale też na porównanie z innymi.

Transparentność przede wszystkim

Raporty społeczne umożliwiają interesariuszom w sposób kompleksowy, czytelny i usystematyzowany spojrzeć na działalność firmy. Z kolei przedsiębiorstwa otrzymują feedback, czy rzeczywiście w pełni odpowiadają na potrzeby otoczenia. Raporty pokazują, jak dana firma oddziałuje na środowisko, czy, a jeśli tak to jak ogranicza ślad węglowy, jak wpływa na lokalną społeczność czy swoich pracowników, jak kształtuje się zatrudnienie, jaka jest fluktuacja na stanowiskach, jakie prowadzi działania społeczne lub jak przeciwdziała korupcji.

Jakie korzyści mają firmy z raportów ESG?

Wiele firm, szczególnie dużych europejskich, oczekuje od swoich kontrahentów deklaracji jasnych i odpowiedzialnych działań. Często przed rozpoczęciem współpracy sprawdzają, w jaki sposób firma zarządza np. ryzykami społecznymi i środowiskowymi, jak postępuje z pracownikami. Takie informacje można pozyskać właśnie z raportów niefinansowych. Ich brak często wyklucza podmioty z postępowań ofertowych. Banki i instytucje europejskie udzielenie finansowania uzależniają też coraz częściej od odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. To dowód na to, że raportowanie ESG może realnie pomóc w zarządzaniu biznesem w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w ograniczaniu ryzyk etc.

Firmy, które nie przykładają do tego odpowiedniej wagi, muszą liczyć się z utrudnionym i droższym dostępem do kapitału. Wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu i związana z tym taksonomia EU przyśpieszają rozwój w kierunku zrównoważonego biznesu w obszarze środowiskowym. Wspierane będą te podmioty i inwestycje, które pozwolą na osiągnięcie neutralności klimatycznej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Warto więc już dziś ocenić wpływ tych regulacji na prowadzony biznes oraz ukierunkować swoje dalsze działania w stronę zrównoważonego rozwoju.

Trendy w raportowaniu ESG

Przepisy unijne i krajowe idą w kierunku objęcia raportowaniem coraz większej liczby podmiotów. Przyjęta w ostatnich dniach przez Komisję Europejską dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), zakłada wprowadzenie obowiązku raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne. Na ten moment w Polsce raportuje ok. 300 firm. W najbliższej przyszłości obowiązkowym raportowaniem objęte będą wszystkie duże firmy powyżej 250 pracowników. Mniejsze firmy, które są w łańcuchu dostaw tych podmiotów, też będą musiały raportować do swoich klientów lub banków. Będą to dane związane chociażby z podejściem do zarządzania tematami środowiskowymi czy społecznymi, np. z mierzeniem śladu węglowego. Oznacza to, że ok. 3600 przedsiębiorstw będzie zobowiązane do raportowania wprost a duża liczba podmiotów pośrednio, jako uczestnicy łańcucha dostaw. Przed nami więc duża zmiana i wyzwanie dla bardzo wielu podmiotów.

Zobacz także