Opublikowano: 2022-12-01

Gorączka Czarnego Złota Ogrodników zakończona!

Gorączka Czarnego Złota Ogrodników zakończona!

Do mieszkanek i mieszkańców Gdańska, którzy wzięli udział w akcji „Czarnego Złota Ogrodników” trafiło 680 ton środka poprawiającego właściwości gleby SK-9, wyprodukowanego z odpadów biodegradowalnych. Kompost  dotarł do każdej gdańskiej dzielnicy oraz został użyty do 12 łąk kwietnych zlokalizowanych Gdańsku.

Czarne Złoto Ogrodników skradło serca mieszkańców Gdańska.

W ramach akcji, mieszkańcy Gdańska mogli nabyć pół lub 1 tonę certyfikowanego środka polepszającego glebę pod nazwą SK-9  (potocznie nazywanego kompostem).

– Cieszę się, że wiosną uzyskaliśmy certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla naszego produktu SK-9. Jest on jeszcze lepszej jakości niż poprzedni nasz produkt, gdyż może być przeznaczony do uprawy polowej roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, a także na trawniki i do rekultywacji gleb zdegradowanych. Dzięki czemu mieszkańcy mogą go używać w szerszym zakresie niż w zeszłym roku – informuje Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

300-stu mieszkańców, którzy zarejestrowali się przez stronę akcji, skorzystało z darmowego transportu zrealizowanego przez spółkę Gdańskie Usługi Komunalne. Kompost wraz z dostawą kosztował tylko 1 zł/tonę. Mieszkańcy, którym nie udało się zarejestrować przez stronę, mieli możliwość zakupu kompostu w cenie promocyjnej 1 zł ale z odbiorem własnym.

Kolejny certyfikat dla naszego złota!

SK- 9 to nowy certyfikat uzyskany dla kompostu produkowanego w Zakładzie Utylizacyjnym z odpadów biodegradowalnychCzarne Złoto Ogrodników wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb. Służy do poprawy właściwości wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako składnik dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny posiada pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co obecnie dzieje się z Czarnym Złotem Ogrodników?

W tej chwili trwa proces produkcji świeżego kompostu. W tym roku mieszkańcy ponownie będą mogli przyjeżdżać do naszej firmy po polepszacz gleby, który zasili gdańskie rabaty, ogródki i zieleń wokół budynków.

Stawiamy na współpracę.

Akcja została zrealizowana dzięki połączeniu sił dwóch spółek: Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku i Gdańskich Usług Komunalnych. Pierwsza z nich zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych w sposób bezpieczny dla środowiska i ludzi, i to ona dostarczyła certyfikowany środek poprawiający właściwości gleby. Z kolei Gdańskie Usługi Komunalne, które na co dzień zajmują się odbiorem odpadów od mieszkańców w jednym z sektorów miasta, dostarczały kompost pod wskazane adresy.

– Kolejny raz dzięki sprawnej organizacji i zaangażowaniu pracowników oraz doskonałej współpracy z Zakładem Utylizacji w Gdańsku, udało nam się szybko i bezproblemowo dostarczyć kompost mieszkańcom Gdańska – mówi Bartosz Piotrusiewicz, Prezes Gdańskich Usług Komunalnych.

– Akcja Czarne Złoto Ogrodników skierowana była do mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości. To już kolejny raz, kiedy udowadniamy, że mieszkańcy naszego miasta przyczyniają się do recyklingu organicznego i wspierają gospodarkę obiegu zamkniętego – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Dzięki mieszkańcom, którzy rzetelnie segregują odpady, jakości produktu jest lepsza i kompost może zostać wykorzystany jako nawóz do ogródków czy na działki.

Kolejna edycja Czarne Złoto Ogrodników odbędzie się wiosną 2023 roku.
O akcji będziemy informować na dedykowanej stronie czarnezloto.zut.com.pl

Zobacz także