Wakacje, lato, słońce – zatem plaża! Wielu z nas wykorzystuje ciepłą, wakacyjną pogodę do relaksu nad wodą. Podczas pobytu na plaży czy to nad morzem czy nad jeziorem warto pamiętać o podstawowych eko zasadach i zadbać o otoczenie, w którym wypoczywamy.
Zacznijmy od początku, czyli od przygotowań wyjścia na plażę. Zazwyczaj plażowaniu towarzyszą dmuchane akcesoria do pływania, np. koła czy materace. Nowe rzeczy kuszą, tym bardziej że na rynku możemy spotkać coraz bardziej wymyślne formy, np. pływającego flaminga czy niezwykle apetycznie wyglądającego donuta. Warto się jednak zastanowić – czy na pewno potrzebujesz nowego koła? Może zeszłoroczne jest jeszcze sprawne? A może sąsiedzi mają inną wariację dmuchańca i w tym roku wymienicie się akcesoriami – kołami, parawanami, kocami? Sąsiedzka wymiana to doskonała okazja do odświeżenia plażowych akcesoriów z dużą korzyścią dla środowiska.

W dniu wyjścia na plażę warto zadbać o posiłki. Przygotowane dania zapakuj do pojemników na żywność, które masz już w domu. Owoce można schować do bawełnianych woreczków. Weź ze sobą wielorazowe sztućce i serwetki. Zadbaj także o napoje, które możesz zabrać w butelkach termicznych, a jeżeli takiej nie posiadasz, to wykorzystaj np. szklane butelki, które możesz mieć w domu. Aby podczas plażowania nie kusiły nas słodkie napoje, warto do wody w butelce wrzucić kilka kawałków arbuza, plasterków cytryny oraz liści mięty. Jeżeli wolisz smak wytrawny możesz wrzucić plasterki ogórka i gałązki rozmarynu.
Nie zapomnij o dodatkowej bawełnianej torbie. Można ją wykorzystać, jeżeli przy okazji plażowania będzie okazja zrobić zakupy.
A co po plażowaniu?
Odpoczywając na plaży, nie unikniemy odpadów. Warto jednak pamiętać, że urlop nie jest odpoczynkiem od ich poprawnej segregacji.
Co więc zrobić z plażowymi pozostałościami?
- Tubkę po kremie przeciwsłonecznym wyrzuć do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli krem był w szklanym opakowaniu – do pojemnika na szkło.
- Dziurawe dmuchańce (jeżeli nie uda się ich naprawić) wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane.
- Uszkodzony kapelusz słomkowy lub połamane okulary przeciwsłoneczne też powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
- Połamane plastikowe zabawki do zabaw w piasku wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane. Nie wyrzucaj ich do żółtego pojemnika.
- Resztki jedzenia (bez opakowań) wyrzuć do kosza na bioodpady.
- Opakowania po plażowych fastfoodach, np. frytkach lub tacki po gofrach wyrzuć do kosza na odpady zmieszane. Mimo że najczęściej są zrobione z papieru, nie powinny trafić do niebieskiego kosza.
- Drewniane patyczki po lodach też są odpadami! Nie zakopuj ich w piasku ani nie wyrzucaj w trawę – ich miejsce jest w koszu na odpady bio.
- Niedopałki papierosów, czyli popularne pety, koniecznie zabierz ze sobą i wyrzuć do kosza na zmieszane odpady. Pozostawione na plaży są wielkim zagrożeniem m.in. dla ptaków morskich, które mogą je zjeść. Pety są także źródłem mikroplastiku, który zanieczyszcza nasze wody.
- Zepsuty leżak lub parasol, którego nie da się naprawić, oddaj do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, popularnie zwanym PSZOKiem.
- Popruty strój kąpielowy lub dziurawe kąpielówki zaszyj i ciesz się nimi w kolejnym wakacyjnym sezonie.

Jeżeli na plaży nie ma pojemników do segregacji odpadów, to warto zabrać śmieci ze sobą i posegregować je przy odpowiednich pojemnikach. Gdy masz jakąś wątpliwość, gdzie co wyrzucić, skorzystaj ze Słownika Segregacji.