Opublikowano: 2018-03-01

Gdańskie Usługi Komunalne operatorem zbiórki odpadów surowcowych „u źródła”

Gdańskie Usługi Komunalne operatorem zbiórki odpadów surowcowych „u źródła”

Odbiór odpadów, zgłaszanie potrzeby podstawienia pojemników

Od 1 kwietnia 2018 roku spółka GUK (Gdańskie Usługi Komunalne) będzie kompleksowo odbierać odpady od mieszkańców z rejonu VI, czyli dzielnic: VII Dwór, Brętowo, Piecki-Migowo, Suchanino, Siedlce, Ujeścisko-Łostowice. Pozostałe dzielnice Gdańska są, do zakończenia trwających umów, obsługiwane przez poprzedniego operatora: Suez Polska. Spółka GUK odbiera też odpady z tzw. gniazd do segregacji ustawionych w różnych punktach miasta, w których zbierane są poszczególne frakcje odpadów: szkło, metale i tworzywo sztuczne oraz makulatura. Aktualnie GUK odbiera odpady z niemal 1300 gniazd.

Uwaga: W związku z zaistniałymi zmianami zamówienia pojemników (w tym zmiana naklejek na pojemnikach ciągle funkcjonujących) leży po stronie spółki GUK. Zamówienie pojemników na surowce wtórne w miejscach poza altanami śmietnikowymi jest bardzo proste i nie wiąże się z żadnymi kosztami. Na terenie spółdzielni czy wspólnoty –  wystarczy, że dysponent danego terenu (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia) wyznaczy ogólnodostępne miejsce na pojemniki. GUK postawi je i będzie regularnie opróżniał, wszystko bezpłatnie. Na terenie publicznym – każdy mieszkaniec może zgłosić wniosek o postawienie pojemników do selektywnej zbiórki odpadów na dogodnym terenie publicznym. Po weryfikacji lokalizacji i uzyskaniu formalnej zgody, pojemniki mogą być podstawione i będą obsługiwane przez spółkę.

Jak zamówić nowe pojemniki?

Wystarczy przesłać na adres: biuro@guk.gda.pl wniosek, który zawiera: zgodę właściciela/zarządcy terenu na ustawienie pojemników, mapkę ze wskazaniem dokładnej lokalizacji oraz liczbę i rodzaj pojemników. W przypadku braku miejsca na cały zestaw możliwe jest udostępnienie mniejszej liczby pojemników (1 lub 2 sztuki).

Rola Zakładu Utylizacyjnego

Odpady przewożone przez operatorów (min. GUK i Suez Polska) do Zakładu Utylizacyjnego od wjazdu na bramie zagospodarowywane są w sposób bezpieczny dla środowiska. To tu ma miejsce proces ich przesortowania oraz odzysk surowców z ogólnej masy.

„Naszym głównym zadaniem jest czuwanie nad tym, aby odpady, które wytwarza każdy z nas codziennie nie oddziaływały na środowisko. Jednocześnie działamy tak, aby z masy trafiających do nas odpadów odzyskać tak wiele, jak tylko jest to możliwe: surowców wtórnych, kompostu, energii elektrycznej czy ciepła – z korzyścią dla społeczeństwa. Postawiliśmy sobie również ambitny cel, aby na składowisko trafiało nie więcej niż 10 procent z całkowitej masy trafiających do ZU odpadów” – Michał Dzioba, prezes Zarządu Zakładu Utylizacyjnego.