OBIEG ZAMKNIĘTY TO SZTUKA

Obejrzyj katalog z poprzedniej edycji

Znamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu UP-CYKLE!

  • Miejsce pierwsze - Kolekcja Malta - autorka Justyna Żak
  • Miejsce drugie - Beauty of Form - autorka Monika Łuczak
  • Miejsce trzecie - Plant B(ee) - autorka Zuzanna Stanisławska

Szczegóły na naszym Instagramie 

W tym roku były trzy kategorie:

-ekologiczne opakowanie,
- przedmioty codziennego użytku,
- architektura ogrodowa

ETAP I


Czas, w którym czekamy na Wasze projekty w formie wizualizacji. Propozycje tego, co będziecie chcieli później prototypować. Może to być rysunek, szkic, wizualizacja, render. Najważniejsze, żeby był dokładnie i szczegółowo opisany. Pamiętajcie, że Jury podejmuje decyzje na tej podstawie. Muszą mieć wszystko opisane oraz rozumieć kierunek Waszej dalszej pracy nad projektem.

1 marca do 24 kwietnia 2022

O wynikach zostaniecie poinformowani mailowo w dniu 26 kwietnia 2022

ETAP II

Czas prototypowania i wysyłania projektów do Zakładu Utylizacyjnego. Podczas tego etapu oczekujemy prototypu projektu przesłanego w I etapie. Pamiętajcie, żeby je dobrze opisać i wytłumaczyć z czego zostały zrobione. 

26 kwietnia do 30 czerwca 2022 

O wynikach zostaniecie poinformowani mailowo w dniu 11 lipca 2022

Konkurs Up-Cykle poświęcony jest rozwijaniu idei upcyklingu. Koncepcja upcyklingu zakłada wtórne przetwarzanie odpadów. W efekcie tego przedsięwzięcia powstają produkty o wartości wyższej niż ich części składowe. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Cykle ma uwrażliwiać na kwestie powtórnego wykorzystywania materiałów poprzez podnoszenie ich funkcjonalności czy nadawanie im wartości estetycznych, w wymiarze praktycznym ma dostarczać pozytywnych przykładów, jak może wyglądać „nowe życie odpadu” po podwyższeniu jego wartości lub w efekcie końcowym dostarczyć, poprzez upcykling nowy, innowacyjny produkt.

Kontakt

Sekretarz konkursu: Oliwia Wołosiuk
Email: owolosiuk@zut.com.pl
Tel.: 698 619 054

Wyślij pracę, wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Za dużo plików.
Można wysłać maksymalnie 20 plików.

Co trzeba zrobić w konkursie Up-Cykle?

Należy zaproponować innowacyjny lub po prostu użyteczny produkt, wykorzystujący odpad np. poprodukcyjny lub taki, który nie znajduje już zastosowania w naszej codzienności. Chodzi o to, żeby zrobić coś dobrego dla środowiska i znaleźć sposób, w którym zabieramy z niego niepotrzebną rzecz i nadajemy jej inną formę i przeznaczenie. Sztuka jest tu bardzo istotna, bo zależy nam na estetyce projektów.

Pod uwagę bierzemy trzy kategorie: ekologiczne opakowanie, architektura ogrodowa oraz przedmioty codziennego użytku. Obszar, po którym się poruszamy jest praktycznie nieograniczony.

Do kogo skierowany jest konkurs?

Konkurs skierowany jest do studentów oraz absolwentów wszystkich uczelni wyższych w Polsce. Każdy rejestrujący swój projekt na stronie www.zut.com.pl/upcykle powinien dołączyć dokument potwierdzający studiowanie na uczelni artystycznej lub dyplom jej ukończenia.

Jaka jest główna nagroda w konkursie?

Główną nagrodą jest 6000 zł, druga nagroda to 3000 zł, a trzecia 1000 zł. Gra jest warta świeczki.

Dlaczego konkurs podzielony jest na dwa etapy?

Pierwszy etap, który trwa do ostatniego dnia marca (włącznie), to czas tworzenia projektu, wizualizacji, opisu lub nagrania. To w jaki sposób zaprezentujecie ideę, zależy od Was. My potrzebujemy przedstawienia Waszego pomysłu w taki sposób, żebyśmy mogli go zrozumieć i sprawiedliwie ocenić.

W drugim etapie konkursu prototypujecie wybrane projekty. Gotowe należy dostarczyć lub wysłać na adres Jabłoniowa 55; 80-180 Gdańsk do Zakładu Utylizacyjnego. Jeśli Twój projekt jest duży lub masz jakiś problem z wysyłką, dzwoń pod numer 698 619 054, spróbujemy pomóc. Drugi etap kończy się z ostatnim dniem czerwca, czyli 30.06.2022 r.

Jak dowiem się o wynikach?

Wyniki będziemy przesyłać drogą mailową oraz opublikujemy na stronie internetowej. Każda praca otrzyma swój numer i w taki sposób wyniki będą publikowane.

Kto ocenia?

W skład Jury wchodzi zespół fachowców, którzy dołożą wszelkich starań, by Wasze prace były wnikliwie i solidnie ocenione. Z biogramami członków jury możecie zapoznać się na podstronie konkursu.

Czy projekt musi być indywidualny czy grupowy?

Projekty mogą być grupowe, ale pamiętajcie, że opiekunem projektu jest osoba rejestrująca na podstronie: www.zut.com.pl/upcykle

Czy poza stroną internetową istnieje miejsce, w którym można znaleźć informacje o konkursie?

Na facebooku Zakładu Utylizacyjnego stworzyliśmy specjalne wydarzenie, w którym wszyscy uczestnicy konkursu mogą się konsultować oraz uzyskać wszelkie informacje dotyczące konkursu.

Poznaj nasze jury

Marta Karwacka

Michał Piernikowski

Marta Hryc

Grzegorz Orzeszko

Tomek Rygalik

Patron merytoryczny

Upuść pliki aby je dodać do formularza