
Koszt modernizacji sortowni to prawie 70 milionów zł brutto, z czego ponad połowę stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przebudowa znacząco wpłynie na wydajność instalacji. Zmieni się liczba stref przyjęcia odpadów, zwiększona zostanie przepustowość hali załadunku, co ograniczy sytuacje, gdy odpady muszą być czasowo gromadzone poza halą. W ramach prowadzonych prac powstanie zupełnie nowa linia do segregacji tzw. żółtego worka (plastiki i metale) oraz nowa na makulaturę i szkło. Zwiększy się też znacznie liczba separatorów, głównie optycznych. Aktualnie jest ich 5, po modernizacji będzie 22. Urządzenia te odpowiadają głównie za automatyczne wysegregowywanie opakowań z tworzyw sztucznych. Modernizacja stworzy też większe możliwości serwisowania sprzętu.
Wszystkie te zmiany wpłyną na zwiększenie poziomu odzysku surowców i pozwolą na efektywniejszą eksploatację instalacji. Dodatkowo przyczynią się do redukcji śladu węglowego.
Modernizacja instalacji, a w szczególności montaż nowych linii, znacznie poprawi skuteczność sortowania w obiekcie sortowni. Tym samym dwukrotnie zwiększy się odzysk surowców wtórnych, które zawrócone zostaną do obiegu zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego [GOZ]. Im więcej odzyskanych surowców, tym mniejsze wykorzystanie tych pochodzenia naturalnego. Im bardziej odpowiedzialne postępowanie z wytworzonymi dobrami, tym mniejszy ślad węglowy. Oznacza to pozytywny wpływ na środowisko oraz ograniczanie globalnego ocieplenia. Kiedyś standardowa utylizacja odpadów ograniczała się do ich składowania w wyznaczonym miejscu. Aktualnie opiera się na ich wykorzystaniu oraz przetworzeniu, kładąc nacisk na minimalizowanie produkcji odpadów.