W ramach realizowanej obecnie modernizacji sortowni powstały dwie odrębne linie do sortowania odpadów, dla frakcji 2D i 3D. Co kryje się pod tymi nazwami?
Frakcja 2D to materiały płaskie, czyli różnego rodzaje folie czy opakowania z tektury i papieru. Strumień 3D obejmuje odpady przestrzenne, sztywne, np. butelki PET, opakowania z tworzyw sztucznych lub metali, czy opakowania tetra pak.
Obie frakcje, po przejściu przez sita bębnowe pierwotne, gdzie następuje ich wyodrębnienie, trafiają na separatory magnetyczne, diamagnetyczne oraz balistyczne, co umożliwia ich rozdzielenie właśnie na dwa podstrumienie, frakcję 2D i 3D i skierowanie na dedykowane im linie. Linie te, zbudowane w sposób kaskadowy, umożliwiają bardzo precyzyjne wyodrębnienie poszczególnych asortymentów surowców.
Separatory optyczne, które rozdzielają frakcję 2D, różnią się od tych na linii 3D tym, że są znacznie szersze – 2,8 m, co wynika ze specyfiki sortowanych odpadów. Wydzielają one płaskie odpady, czyli np. folię i papier. Następnie ta frakcja jest rozdzielana na poszczególne surowce. Taka budowa linii pozwala wyodrębnić ze strumienia tworzyw sztucznych folie, co np. do tej pory było niemożliwe.
Frakcji 3D to elementy o wielkości od 180 do 200 mm. Ich rozdział jest również dwustopniowy. Docelowo linia umożliwia rozdział na co najmniej 8 lub 9 rodzajów tworzyw.
Po modernizacji sortowni rola pracownika będzie ograniczała się tylko do końcowej kontroli jakości strumienia surowców.
Całkowity koszt projektu wynosi 68.880.000,00 PLN brutto. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 44 800 000,00 PLN netto, a wysokość dofinansowania 38.080.000,00 PLN netto, co stanowi 85% kwoty wydatków kwalifikowanych