Opublikowano: 2022-07-29

Wizyta studyjna w Oslo

Wizyta studyjna w Oslo

20-21 czerwca 2022r.

Celem wizyty studyjnej w dniach 20-21 czerwca 2022 r. było przeprowadzenie spotkań z norweskim Partnerem Projektu, omówienie dotychczasowych działań oraz debata wraz ze wskazaniem konkretnych rozwiązań w kolejnych etapach projektu.

20 czerwca 2022

W dniu 20.06.2022 r. odbyła się wizyta w biogazowni Romerike Biogas Plant w pobliżu Oslo. Opiekunem grupy był Navid Pouladi – Starszy Inżynier Procesu, który przedstawił uczestnikom delegacji technologię biogazowni. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie infrastruktury obiektu (Rysunek 1, 2).

Rysunek 1 Romerike Biogas Plant
Rysunek 2 Spotkanie Partnerów projektu Digest-Plast w biogazowni Romerike Biogas Plant

Biogazownia Romerike Plant jest przystosowana do przetwarzania odpadów kuchennych na poziomie 50 000 ton rocznie, które są dostarczane z Zakładu Utylizacji Odpadów – sortowni Haraldrud w Oslo. Obecna wydajność przetwarzania odpadów żywnościowych wynosi od 18 000 do 20 000 ton odpadów rocznie oraz około 11 000 ton rocznie innych substratów biogazowych. Celem działania biogazowni jest produkcja biogazu oraz bionawozów.

Produkty te otrzymuje się w kilku etapach technologicznych. Najpierw przeprowadza się obszerny proces obróbki wstępnej polegający na wypłukiwaniu z odpadów żywnościowych materiałów niepożądanych, takich jak: plastik, kamienie, szkło, metale oraz inne zanieczyszczenia. Odpady płynne są kierowane bezpośrednio do zbiorników buforowych. W kolejnym etapie przeprowadza się proces hydrolizy termicznej (THP), który polega na higienizacji odpadów żywnościowych w temperaturze około 130°C. Substrat w kolejnym etapie trafia do reaktorów, w których prowadzony jest proces mezofilowy w temperaturze około 38 °C, polegający na rozkładzie odpadów kuchennych przez okres od 14 do 21 dni. Uzyskany w procesie surowy biogaz zawiera około 60% metanu (CH4). Pozostałą część (40%) stanowi głównie CO2, który jest usuwany przez system kompresji i płuczkę wodną (Rysunek 3) w celu uzyskania sprężonego CBG (compressed biogas, 97% CH4) i w późniejszym etapie skroplonego LBG (liquid biogas, 99,97% CH4). Poferment powstały w procesie fermentacji wykorzystuje się jako płynny (filtracja) lub stały (odwirowanie) bionawóz oraz biokoncentrat  (produkt po odwirowaniu biowody, zakwaszeniu i odparowaniu).

Rysunek 3 Zaawansowany system obejmujący kompresję i płuczkę wodną

Następnym punktem dnia było spotkanie w siedzibie norweskiego Partnera Projektu – Aquateam COWI. Podczas spotkania omówione zostały kwestie przeprowadzonych prac projektowych w ramach projektu Digest-Plast i otrzymane rezultaty. Omówiono też wyzwania i strategię dalszego działania.

Rysunek 4 Laboratorium Aquateam COWI

21 czerwca 2022 r.

Kolejny dzień wizyty poświęcony był wizycie w sortowni odpadów Haraldrud (Rysunek 5), która stosuje mechaniczną i optyczną technologię sortowania odpadów odbieranych od mieszkańców Oslo.

Rysunek 5 Sortownia odpadów Haraldrud

System segregacji odpadów wyróżnia 3 podstawowe frakcje: odpady kuchenne (zielony worek), tworzywa sztuczne (fioletowy worek) oraz pozostałe (zwykłe worki, reklamówki), które są wrzucane do jednego pojemnika na odpady. Odpady po przywiezieniu do zakładu zostają zrzucane do bunkra. Następnie dokonywane jest wstępne sortowanie, polegające na usunięciu niepożądanych materiałów oraz worków z odpadami cięższymi niż 600 g. Odrzucony materiał trafia do spalarni. W kolejnym etapie dokonywana jest optyczna klasyfikacja worków za pomocą robotów sortujących. Wyodrębnia się osobne frakcje ze względu na kolor worków (Rysunek 6). Worki fioletowe zawierające odpady z plastiku poddawane są przetworzeniu na nowe produkty, a worki zielone zawierające odpady żywnościowe są przekazywane do przeprowadzenia procesu fermentacji metanowej w biogazowni Romerike Biogas Plant.

Rysunek 6 Sortowanie optyczne – Optibag

Osobnym elementem sortowni są odpady zielone, które są składowane na zewnętrznym placu i następnie poddawane procesowi kompostowania w warunkach naturalnych przez okres minimum 6 miesięcy do około roku czasu. Dwoma najbardziej popularnymi produktami kompostowymi są: Tiger Markt (10 mm) oraz Oslo kompost (10 i 20 mm) (Rysunek 7).

Rysunek 7 Kompost Tiger Markt (worek zielony) oraz Oslo kompost (worek niebieski)

Ciekawostką jest fakt, iż mieszkańcy Norwegii stosują wizualny i nieskomplikowany system klasyfikacji odpadów, który polega na sortowaniu odpadów za pomocą sprecyzowanej gamy kolorystycznej ułatwiającej identyfikację (Rysunek 8) materiału z jakiego jest wykonany dany produkt.

Rysunek 8 Przykładowe oznaczenia produktów (źródło: sortere.no)

Powyższe oznakowanie stosuje się na różnego rodzaju produktach, w celu ułatwienia identyfikacji odpadu i tym samym uskutecznienia systemu segregacji. Poniżej podano przykład oznaczeń na opakowaniach z plastiku (Rysunek 9).

Rysunek 9 Oznakowanie opakowań sortowanych jako plastik

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

This research leading to these results has received funding from the Norway Grants 2014-2021 via the National Centre for Research and Development.

Zobacz także

Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku
2022-07-29

Wizyta studyjna w Oslo