Projekt: „DIGEST-PLAST: Methane fermentation of biomass containing biodegradable polymeric material” – finansowany ze środków Funduszy Norweskich i EOG – Polski Program Badań Stosowanych.
Celem projektu jest zbadanie procesu fermentacji metanowej odpadów biodegradowalnych, które zawierają biodegradowalne komponenty polimerowe (sztućce, naczynia) z uwzględnieniem obróbki wstępnej biomasy w celu optymalizacji przebiegu procesu. Badania zostaną przeprowadzone na frakcji organicznej odpadów z selektywnej zbiórki oraz frakcji organicznej wydzielonej z resztkowych odpadów komunalnych. Odniosą się one również do powiększania skali procesu oraz oceny właściwości nawozowych tzw. pofermentu.
Planowane działania badawcze w ramach projektu mają odpowiedzieć na pytania, czy obecność biodegradowalnych polimerów we wsadzie może wpłynąć na proces fermentacji lub zmniejszyć jego wydajność.
Projekt przyczyni się do poszerzenia wiedzy w tym obszarze. Coraz większa ilość biodegradowalnych komponentów polimerowych w odpadach biodegradowalnych staje się bez wątpienia czynnikiem wpływającym na procesy. Celem projektu jest przewidzenie tego i zbadanie ich rzeczywistego wpływu zarówno na środowisko jak i procesy fermentacji. stale rośnie z powodu ciągłego wzrostu produkcji polimerów i wynikający z tego nowy problem środowiskowy związany z nie w pełni rozpoznanymi biodegradowalnymi polimerami w środowisku. Polimery biodegradowalne są szczególnie popularne w przemyśle spożywczym jako materiały opakowaniowe i jednorazowe przybory kuchenne. Obecnie nie istnieją żadne szczególne wymagania dotyczące wychwytywania bioplastików i biodegradowalnych polimerów ze strumieni odpadów.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
This research leading to these results has received funding from the Norway Grants 2014-2021 via the National Centre for Research and Development.