Opublikowano: 2020-04-09

Pierwszy etap konkursu Up-Cykle za nami

Pierwszy etap konkursu Up-Cykle za nami

W dość nietypowych okolicznościach, bo na konferencji online, obradowało w czwartek, 2 kwietnia, jury konkursu Up-Cykle. Sytuacja epidemiczna w kraju spowodowała, że pierwsze, osobiste spotkanie komisji oceniającej projekty nie było możliwe, dlatego postanowiliśmy przejść do rzeczywistości wirtualnej i przeprowadzić obrady przy pomocy narzędzi do konferowania online.

Obrady komisji zostały podzielone na dwie części. W pierwszej wspólnie ustalono kryteria oceniania projektów, w drugiej omawiano wszystkie zgłoszone projekty. Do pierwszego etapu studenci i absolwenci wyższych szkół artystycznych z całej Polski, zgłaszali swoje pomysły w formie wizualizacji wraz z opisem. Cele konkursu to m.in. szerzenie idei upcyklingu jako elementu edukacji wychowawczej „społeczeństwa recyklingu”; propagowanie ekologicznego stylu życia i praktycznego wymiaru założeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego; łączenie sztuki z formą użytkową poprzez ponowne wykorzystanie rzeczy kategoryzowanych jako odpad oraz inspirowanie mieszkańców Gdańska do zmiany własnych zachowań i twórczego wykorzystania odpadów poprzez podwyższanie ich wartości. Ponadto, jako ambasadorzy ekologii, chcieliśmy pozyskać interesujące projekty, które po przejściu prototypowania, być może będą miały zastosowanie jako produkt w strefie upcyklingu w lokalnych gdańskich Sorterowaniach (PSZOK). Dzięki inspirującym pomysłom fachowców, być może uda nam się w przyszłości któryś z tych projektów wesprzeć i wdrożyć.

Jury oceniało prace pod kątem strategii projektowania, która miałaby polegać na uszlachetnianiu produktu oraz dalszym jego przetwarzaniu, potencjału dotarcia do szerszego grona odbiorców, strategii przetwarzania odpadu oraz waloru myślenia projektowego, wkładu intelektualnego i kreatywnego. Komisja oceniająca projekty to fachowy i eksperci w dziedzinie designu, projektowania oraz biznesu:

Tomasz Rygalik – projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuk – przewodniczący jury

Marta Hryc – projektantka, wykładowca z ramienia ASP w Gdańsku, patrona merytorycznego

Marta Karwacka – dr socjologii biznesu, specjalista w dziedzinie CSR

Michał Piernikowski – Dyrektor Łódź Design Festival

Michał Dzioba – Prezes Zakładu Utylizacyjnego

Decyzja nie była łatwa, a prace bardzo interesujące, zróżnicowane. Komisja długo obradowała nad ostatecznym wyborem. Do drugiego etapu ostatecznie wybrano 7 projektów z 36 nadesłanych propozycji. Oto numery: k13g-e6; abdz-29; tnuk-d0; pc6n-1t; lz6n-q5; kpgw-hr; fcfz-kx

Na kolejne wyzwanie projektanci mają czas do końca czerwca, bowiem do 30 czerwca muszą dostarczyć swoje prototypy do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Czekamy z niecierpliwością na efekty.