Sprawdź, jak ograniczamy uciążliwości zapachowe

Aplikacja OLFACTOR

Bezpłatna aplikacja została udostępniona mieszkańcom w sierpniu 2016 r.

Aplikacja jest narzędziem do społecznego monitoringu uciążliwości zapachowych pochodzących z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Jest to problem, którego ograniczenie stanowi priorytet dla Spółki. Wymaga to jednak dużych i czasochłonnych inwestycji, które są w toku. Aby mieszkańcy i Zakład mogli pozyskać możliwie obiektywną wiedzę o skali problemu i jego „przemieszczaniu się” w konkretnym przedziale czasu (na tle warunków pogodowych), przygotowana została właśnie ta aplikacja.

Każda osoba w promieniu 8 km od Zakładu będzie mogła regularnie dokonywać pomiaru to znaczy oceniać intensywność zapachu lub wskazywać jego brak. Aktualne oraz archiwalne wyniki pomiarów w postaci animowanych map będą publicznie dostępne na stronie internetowej.

Dane te będą wiarygodnie pokazywać jak praca Zakładu oraz jego działania zapobiegawcze przekładają się na wpływ na otoczenie.

Dodatkowo opcja aplikacji to „zgłoś nieporządek”, która umożliwi poinformowanie miejskich jednostek o problemie z odpadami na terenie Gdańska (np. dzikie wysypisko, przepełniony pojemnik).

Screenshot_2019-01-10-13-52-37-532_pl.jojomobile.android.olfactor[1]