Podczyszczalnia
Zakład posiada własny system odbioru i podczyszczania odcieków oraz ścieków technologicznych, którego głównym elementem jest podczyszczalnia, pracująca w układzie dwustopniowym z wykorzystaniem metody odwróconej osmozy.
Technologia ta, tak jak wiele innych sprawdzonych rozwiązań, narodziła się w wyniku uważnego podglądania przyrody. Zjawisko osmozy jest naturalnym procesem zachodzącym bez przerwy we wszystkich żywych organizmach i polega na przenikaniu cząstek wody przez półprzepuszczalną błonę z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu o stężeniu większym.
Półprzepuszczalnymi błonami otoczone są komórki wszystkich żywych organizmów. Zjawisko odwróconej osmozy występujące w technologii oczyszczania wody także uwarunkowane jest obecnością półprzepuszczalnej błony. Ciśnienie z sieci wodociągowej powoduje, że jedynie cząsteczki wody zostają „przeciśnięte” przez półprzepuszczalną błonę pozostawiając wszystkie zanieczyszczenia po jej drugiej stronie. Następuje zatem przepływ wody z roztworu o stężeniu większym (brudna woda) do roztworu o stężeniu mniejszym (czysta woda), czyli odwrotnie niż w naturze. Woda otrzymana w procesie odwróconej osmozy pozbawiona jest trujących i rakotwórczych związków chemicznych, metali ciężkich, bakterii i wirusów.
Podstawy fizyczne odwróconej osmozy – Jeśli zatężenie cieczy po jednej stronie membrany jest różne od ciśnienia po drugiej stronie, system nie będzie zbalansowany termodynamicznie i będzie próbował osiągnąć równowagę zatężenia poprzez ich kompensację. Różnica w zatężeniu jest siłą napędową, która przepycha ciecz ze strony o mniejszym zatężeniu na drugą stronę. W konsekwencji rośnie ilość cieczy po stronie o wyższym zatężeniu. Proces trwa do momentu uzyskania równowagi.
Podając zewnętrzne ciśnienie na stronę o wyższym zatężeniu można doprowadzić do odwrócenia zjawiska osmozy. Roztwór zwany „permeatem” przechodzi przez membranę, natomiast część zatężona – „retentat” pozostaje po swojej stronie.
W procesie filtracji ciecz całkowicie przechodzi przez filtr, a cząstki stałe pozostają po pierwotnej stronie filtra. W przypadku odwróconej osmozy ciecz pod wysokim ciśnieniem i dużą prędkością jest „pchana” stycznie na membranę. Większa część cieczy – „permeat” – przechodzi przez membranę, pozostała ciecz – „retentat” pozostaje z jeszcze większym zatężeniem po stronie pierwotnej i musi być odebrany.