Światowy Dzień Zwierząt, który obchodzimy 4 października, to idealny moment, by przypomnieć o tym, jak dbać o ekologię, gdy jest się opiekunem czworonożnego przyjaciela. Psy, koty, chomiki czy króliki, a także inne małe i duże pupile generują odpady. Warto wiedzieć jak mądrze je zagospodarować w trosce o nasze zdrowie i dobro środowiska.
Zwierzęta w życiu wielu ludzi są bardzo ważne. Są często przyjaciółmi i członkami rodziny. Dlatego z okazji ich święta podpowiadamy, jak o nie dbać tak, aby jak najmniej ingerować w środowisko naturalne. Z roku na rok zwiększa się świadomość ekologiczna, jednak wciąż wielu opiekunów zwierząt ma wątpliwości jak postępować np. z przegryzionymi zabawkami, żwirkiem z kuwety czy odchodami swoich pupili.
Czarno-białe koty i pies
Małgorzata razem z mężem od kilku lat opiekuje się trzema znajdami — dwoma kotami (brat i siostra) i psem. Wszystkie zwierzątka są w umaszczeniu czarno-białym. Małgorzata zwraca uwagę na działania ekologiczne.
— Nie kupujemy tandetnych zabawek dla zwierząt, wolimy kupić rzadziej, ale coś dobrej jakości, tak żeby nie produkować kolejnych śmieci. Mamy też trochę szczęścia, bo nasz pies uwielbia zabawy… patykami —
śmieje się Małgorzata.
— Żwirek dla kotów kupujemy w dużych opakowaniach, jedzenie też. Uważnie czytam etykiety, żeby wiedzieć, jaki skład mają produkty dla zwierząt. Zabawki i akcesoria, które nie przypadły do gustu naszym pupilom, oddajemy do schroniska, dzięki temu wiemy, że jeszcze posłużą innym zwierzętom.
Pytana o to, jak zwierzęta w domu zmieniają nawyki, opowiada:
— Dzięki temu, że pies potrzebuje spacerów i my jesteśmy codziennie po kilka razy na dworze. To na pewno wszystkim wychodzi na zdrowie. Jeżeli chodzi o koty, nasze nie wychodzą, myślę, że to lepiej, bałabym się, że wpadną pod samochód. Dodatkowo sąsiedzi narzekają na to, że inne domowe koty polują na ptaki i gryzonie. Robią to nie dlatego, że są głodne, tylko po prostu instynkt jest silniejszy. Ja nie muszę się martwić, jak zutylizować przyniesioną do domu martwą mysz —
podsumowuje Małgorzata.
Psie sprawy
Przybywa specjalnych koszy z podajnikami do papierowych torebek na odchody psów. To jedna z najbardziej ekologicznych form radzenia sobie z psimi kupami. Jeżeli preferujemy woreczki, to wybierajmy te biodegradowalne. Psie kupy wyrzucamy do:
- dedykowanych koszy — specjalnie oznaczone,
- koszy z odpadami zmieszanymi.

Jeżeli chodzi o zepsute zabawki dla psów, to wrzucamy je do pojemnika na odpady resztkowe. Pamiętajmy, że można również zaopatrzyć się w zabawki z drugiej ręki — psy mają różne upodobania, czasem zabawki są zupełnie nietrafionym prezentem. W przypadku jedzenia, po pierwsze stosujemy taką samą zasadę, jak w stosunku do nas samych — mądre zakupy i niemarnowanie jedzenia, a gdy zajdzie potrzeba pozbycia się psiej karmy, wrzucamy ją do kosza na odpady resztkowe.
Kocie drogi
Wielu kocich przyjaciół ulega magii reklam, kupując ekologiczny żwirek i wierzy, że może go spłukiwać w toalecie — niestety nie jest to prawda. Tak, jak same kocie ekskrementy mogą trafiać do toalety, tak żwirek niestety nie. Nie jest to odpad, który w całości się rozpuści, do tego kanalizacja w Polsce nie jest dostosowana i w efekcie możemy wyrządzić wiele szkód, łączenie z zapchaniem rur. Ekologiczność żwirku polega na tym, że jest on produkowany w odpowiedzialny dla środowiska sposób.
W przypadku królików, koszatniczki czy innych małych zwierzątek, które załatwiają się do żwirku, postępujemy tak samo jak ze żwirkiem z kociej kuwety.

Na wszelki wypadek przypominamy — zużyty żwirek powinien trafić do kosza na odpady resztkowe. Tak jak w przypadku psów, tak i kocie zabawki bardzo często są “przejściowe” — drogie drapaki nie interesują kota, który woli kuleczkę z folii aluminiowej — giełdy, wymianki, to ekologiczny sposób na organizowanie prezentów dla pupili.
Domowy zwierzyniec
Podobne zasady obowiązują, gdy mamy np. chomika czy żółwia — rozsądne zakupy i dbanie o segregowanie odpadów. Zużyte trociny z klatek powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Tak samo postępujemy z nieczystościami po ptakach, które posiadamy w domach.
Pamiętajmy też, że w razie śmierci zwierzątka powinniśmy oddać je do kremacji.
Podsumowując — odpowiedzialna opieka nad domowymi zwierzakami, to również dbanie o środowisko. Dzięki mądrym, ekologicznym działaniom będziemy obchodzić Światowy Dzień Zwierząt przez wiele kolejnych lat.

–
Jeżeli zastanawiasz się, jak postąpić z danym odpadem, zajrzyj do naszego Słownika Segregacji.