Letnie dni to wspaniały czas na korzystanie z pięknej pogody i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że nasze działania mają wpływ na środowisko naturalne.
Walka z wysoką temperaturą, owadami, dbanie o ogród czy grillowanie też może być eko. Oto kilka praktycznych wskazówek na dbanie o środowisko latem, które warto stosować na co dzień.
Grill i piknik mogą być eko

Jeśli planujemy zakup grilla, zastanówmy się nad wyborem np. grilla gazowego. Tego typu sprzęt nie emituje niemal żadnych szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji. Jeśli w swoim domu korzystamy z energii z paneli słonecznych, warto pomyśleć o grillu elektrycznym, który niemal nie tworzy dymu. Aby ograniczyć negatywne działanie grilla węglowego, możemy wykorzystać dobrej jakości podpałki i tacki, które zbierają wytapiający się z potraw tłuszcz, tak aby nie spadał na rozżarzony węgiel czy brykiet.
Podczas grillowania i organizowania pikników starajmy się wytwarzać jak najmniej odpadów. Weźmy z domu naczynia, nie używajmy jednorazowych sztućców. Odpady, których nie da się uniknąć, posegregujmy i wyrzućmy do odpowiednich pojemników. Pomogą w tym np. torby wielorazowego użytku dla każdego rodzaju odpadów, które Zakład Utylizacyjny przekazuje uczestnikom eventów edukacyjnych. Masz trudności z segregacją? Sprawdź rodzaj odpadu w elektronicznym Słowniku Segregacji na stronie https://zut.com.pl/edukacja/slownik-segregacji/.
Samowystarczalny ogród
Masz ogród? Stwórz w nim przyjazne dla przyrody otoczenie. Zasadź rośliny, które przyciągają pszczoły i inne owady zapylające. Możesz również zamontować domki dla ptaków i jeży, aby zapewnić im bezpieczne schronienie. Zasadź rośliny wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe, np. lawendę czy rozchodnik. Nie wymagają one dużej ilości wody, co jest szczególnie istotne w okresach suszy. Warto też zbierać deszczówkę, którą później wykorzystamy do podlewania ogrodu. Świetnym pomysłem jest stworzenie własnego kompostownika. Odpadki organiczne, takie jak skoszona trawa i resztki warzyw, możemy wykorzystać jako naturalne nawozy.
Każda kropla ma znaczenie
Wraz ze wzrostem temperatur rośnie również nasza potrzeba nawodnienia, a w wielu przypadkach również nasz ślad węglowy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że w ciągu roku jedna osoba wyrzuca ok. 66 plastikowych butelek PET. Nie pozwólmy, aby zalegały na składowisku – segregujmy, a przede wszystkim unikajmy kupowania plastikowych butelek z wodą i zamiast tego korzystajmy z opakowań wielokrotnego użytku. Możemy nosić ze sobą własną butelkę, którą uzupełnimy wodą z miejskich poidełek. Mapa gdańskich poidełek jest dostępna na stronie: https://www.giwk.pl/infrastruktura/program-gdanskich-fontann-i-zdrojow/zdroje/. To prosty krok, który pozwoli zaoszczędzić wiele plastiku. Pamiętajmy o oszczędzaniu wody szczególnie podczas upalnych dni. Unikajmy długich pryszniców i sprawdzajmy, czy nie ma wycieków w kranach i instalacjach wodnych w naszych domach.

Alternatywa klimatyzacji
Gdy włączamy klimatyzację, zużywamy dużo energii, dlatego warto ją ograniczać. Wykorzystujmy naturalne metody, takie jak ciemne zasłony, aby zatrzymać ciepło na zewnątrz oraz otwieranie okna w nocy, aby wpuścić chłodne świeże powietrze do domu. Jeśli naprawdę potrzebujemy schłodzić pomieszczenie, upewnijmy się, że wszystkie okna i drzwi są zamknięte, a ustawiona temperatura to około 22 stopnie.
Sezonowe gotowanie
Latem mamy dostęp do szerokiej gamy pysznych, świeżych warzyw i owoców. Wybierajmy więc sezonowe i regionalne produkty, które nie muszą być transportowane z dużej odległości. Możemy kupować na lokalnych targowiskach lub zasadzić własny ogródek warzywny. W jego przygotowaniu pomoże Czarne złoto ogrodników, czyli kompost produkowany przez nasz Zakład Utylizacyjny (więcej informacji o polepszaczu gleby SK-9 znajdziesz na stronie: https://czarnezloto.zut.com.pl/). W ten sposób będziemy wspierać lokalnych rolników i ograniczać emisję gazów cieplarnianych.
Naturalne sposoby na owady

Kiedy przychodzi lato, owady, takie jak komary, często stanowią problem. Zamiast sięgać po chemikalia, które mogą być szkodliwe dla środowiska, wybierzmy naturalne metody odstraszania owadów. Możemy skorzystać z olejków eterycznych, takich jak olejek z mięty pieprzowej, goździkowy czy cytrynowy. Samodzielne przygotowanie środka na komary i inne owady jest proste. Najlepiej użyć kilku rodzajów olejków eterycznych i rozcieńczyć je w oleju. Naszą bazą może być olej roślinny (np. słonecznikowy). Istnieją również naturalne preparaty dostępne w sklepach, które nie zawierają szkodliwych substancji i są przyjazne dla środowiska, np. piękne pachnące świece odstraszające owady.
Dbanie o środowisko latem nie musi być trudne ani czasochłonne. Wystarczy wprowadzić kilka prostych nawyków i zmian w codziennym życiu, aby przyczynić się do ochrony naszej planety. Pamiętajmy, że małe kroki podejmowane przez wiele osób mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość i zdrowie Ziemi.