Produkcja kompostu to doskonały przykład gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Niestety, ponad 18 tysięcy ton bioodpadów, które mogłyby stać się cennym nawozem, trafia do odpadów zmieszanych, tracąc szansę na przemianę w Czarne złoto ogrodników.
Odpadowe supermoce
Produkowany w naszym zakładzie kompost działa wielowymiarowo, poprawiając zarówno fizyczne, chemiczne, jak i biologiczne właściwości gleby. W pełni naturalny polepszacz gleby SK-9 wzbogaca podłoże w cenne składniki pokarmowe.

Dzięki pracy nowoczesnej kompostowni selektywnie zebrane bioodpady, po ośmiu tygodniach skrupulatnie nadzorowanego procesu, stają się Czarnym złotem ogrodników, poprawiając jakość upraw oraz pomagając w rekultywacji zdegradowanych terenów zielonych.
Od korzeni
Polepszacz gleby najlepiej stosować wiosną, przygotowując grunt pod zasiewy i sadzonki. W przypadku nowo zakładanych trawników i roślin ozdobnych zaleca się użycie około 2 kg kompostu na metr kwadratowy, mieszając go z ziemią. Rośliny doniczkowe można wesprzeć, dodając miarkę kompostu na cztery miarki podłoża.
Czarne złoto ogrodników świetnie sprawdzi się także na zaniedbanych trawnikach. W takim przypadku można wykorzystać kilogram kompostu na metr kwadratowy, wysypując go na skoszoną trawę.
Bio dobre na (prawie) wszystko
SK-9 nadaje się do stosowania zarówno przy uprawie roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych, jak i ozdobnych. Doskonale sprawdza się także w rekultywacji zdegradowanych gleb oraz jako środek poprawiający stan trawników i rabat.

Uwaga: Polepszacz gleby SK-9 nie powinien być stosowany przy uprawie warzyw i owoców przeznaczonych do spożycia na surowo, jeśli ich części jadalne mają bezpośredni kontakt z ziemią.
Krótka historia powstania czarnego złota
Selektywnie zebrane przez mieszkańców bioodpady są rozdrabniane i trafiają bezpośrednio do nowoczesnej kompostowni. W hermetycznym wnętrzu spędzają łącznie osiem tygodni. Przez pierwsze pięć są regularnie przerzucane między komorami, przechodząc intensywny, nadzorowany zdalnie, aby utrzymać optymalne parametry, proces kompostowania.
W kolejnym etapie odpady trafiają do strefy dojrzewania będącej częścią instalacji, gdzie przez trzy tygodnie są regularnie przerzucane na pryzmach.

Zamknięcie procesu stanowi przesianie kompostu, w trakcie którego usuwane są zanieczyszczenia, głównie folie stanowiące około 14 procent selektywnie zebranych bioodpadów.
Smutna zielona wyliczanka
W 2024 roku wyprodukowaliśmy niemal dziewięć tysięcy ton kompostu z ponad 46 tysięcy ton bioodpadów i niemal ośmiu tysięcy ton odpadów zielonych, które trafiły do naszego zakładu. Gdyby cały powstały w tym czasie polepszacz gleby wysypać na powierzchni boiska do siatkówki, powstała góra czarnego złota sięgałaby 25 pięter.

Niestety, w tym samym czasie około 19 tysięcy ton bioodpadów – tyle, ile waży sto płetwali błękitnych – przez brak właściwej segregacji trafiło do odpadów resztkowych i nie mogło zostać przetworzone w cenny surowiec.
Po domowemu
Jeśli macie przestrzeń i czas (w warunkach domowych produkcja kompostu zajmuje około roku) serdecznie zachęcamy do zakładania własnych kompostowników.

Inspiracje znajdziecie w naszym zeszłorocznym wpisie Przydomowy kompostownik.
Segreguj, my zajmiemy się resztą!