Opublikowano: 2023-02-24

Dzień baterii

Dzień baterii

Towarzyszą nam każdego dnia w różnych formach i w różnych urządzeniach. Mają różne oblicza – występują jako paluszki, znajdują się w naszych komputerach, smartfonach, czy też w postaci akumulatorów samochodowych. Mowa o bateriach, których święto wypada 18 lutego. To dobry moment na zastanowienie się, jak z nimi postępować, aby nie szkodzić środowisku.

Dzień baterii przypada na 18 lutego, czyli na dzień narodzin Alessandro Volty, wynalazcy pierwszego ogniwa galwanicznego. Można powiedzieć, że jego odkrycie zrewolucjonizowało świat. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że baterie znajdują się dosłownie wszędzie i znacząco wpływają na komfort naszego życia, np. umożliwiając pracę aparatu słuchowego lub wręcz ratują życie, gdy wspierają pracę rozrusznika serca. Tym bardziej warto wiedzieć, co z nimi zrobić, gdy zakończą swój żywot.

Czy można korzystać z baterii w duchu less waste?

Zanim przejdziemy to tematu utylizacji baterii, warto zastanowić się, czy w ogóle możemy zastosować zasady less waste w ich kontekście. Wbrew pozorom tak. I jest to całkiem proste.

Zamiast korzystać z jednorazowych baterii, warto zainwestować w akumulatorki z odpowiednimi ładowarki (często w tych urządzeniach można naładować różne rodzaje baterii, np. najpopularniejsze AA i AAA). Dzięki temu znika potrzeba kupowania kolejnych paluszków i tym samym wygenerujemy mniej odpadów. Jeśli z jakichś przyczyn jesteśmy zmuszeni do zakupu jednorazowych baterii, warto wybrać te lepszej jakości, które dłużej posłużą.

Kolejną kwestią jest odpowiednie ich użytkowanie, np. w sprzęcie elektronicznym, czyli w naszych telefonach, laptopach, zegarkach, szczoteczkach elektrycznych. Niestety akumulatory w tych urządzeniach nie są wieczne. Powtarzające się procesy ładowania i rozładowywania baterii powodują zmniejszenie zdolności do magazynowania energii. Dobra informacja jest taka, że drobnymi działaniami możemy przedłużyć ich życie.

  • Po pierwsze – nie rozładowuj baterii do zera i nie ładuj jej do 100%. Najlepiej jest utrzymywać stan naładowania w przedziale 20-90%. Wówczas bateria się nie przegrzewa. Dostarczanie mniejszych porcji energii będzie korzystniejsze.
  • Po drugie – nie trzymaj urządzenia stale podłączonego do zasilania, co często robimy, gdy pracujemy na laptopach. Dlaczego? Ponieważ w takich przypadkach dochodzi do drobnych rozładowań i natychmiastowych naładowań baterii, co obniża jej żywotność.
  • Po trzecie – gdy wyłączasz urządzenie, odłącz także zasilacz. Dobrze by było, gdyby stan baterii wynosił powyżej 40%.
  • Po czwarte – ładowarka też ma znaczenie. Korzystaj z ładowarek wysokiej jakości, najlepiej oryginalnych modeli, które mają odpowiednie parametry do naszych urządzeń.

Dlaczego poprawna utylizacja baterii jest tak ważna?

Zużyte baterie muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane, ze względu na trujące właściwości swoich komponentów. Naszym zadaniem jest ich poprawne wyrzucenie, resztą zajmą się specjalistyczne firmy, które są w stanie odzyskać do 99,5% wszystkich składników znajdujących się w bateriach.

pojemnik na elektroodpady

Gdzie zatem je wyrzucić?

Przede wszystkim nie wrzucamy ich do zwykłych pojemników na odpady – ani do tzw. zmieszanych, ani do tworzyw sztucznych. Baterie (i wszystkie elektroodpady, które fabrycznie je zawierają) najlepiej jest wyrzucić do specjalnych czerwonych pojemników ustawionych rozmieszczonych w różnych miejscach w Gdańsku. Lista z dokładnymi adresami znajduje się na stronie czystemiasto.gdanskl.pl, gdzie dostępna jest także interaktywna mapa z zaznaczonymi pojemnikami.

Zużyte akumulatory samochodowe (które także są bateriami) można oddać w sklepie, w który oferuje nowe ogniwa.

Zarówno zużyte baterie, jak i samochodowe akumulatory można bezpłatnie oddać w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli w PSZOKu (ul. Jabłoniowa 55). W tym miejscu można zostawić także niedziałające już baterie. Nie wolno ich wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady zmieszane!

Gdański PSZOK otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00-18.00, a w soboty od 6.00 do 14.00, a wjazd odbywa się bramą nr 4.
Planując odwiedzenie PSZOKu, zarezerwuj sobie czas – nie warto się denerwować, gdy okaże się, że przed nami jest kolejka.

  1. Podjedź do bramy, gdzie nastąpi ważenie pojazdu.
  2. Potwierdź, że jesteś mieszkańcem Gdańska – to może być dowód tożsamości z adresem zamieszkania, zaświadczenie o zameldowaniu czy odpis księgi wieczystej. Potwierdzenie można również złożyć na stosownym oświadczeniu.
  3. Jedź za strzałkami do PSZOKu i poczekaj, aż klasyfikator wskaże odpowiedni kontener.
  4. Rozpakuj odpady.
  5. Przejdź do bramy, gdzie nastąpi ważenie końcowe.

I tyle!

Na koniec – ciekawostka!

Alternatywą na ponowne wykorzystanie akumulatorów samochodowych są magazyny energii. Taki magazyn zbudowała np. Toyota i znajduje się on w Japonii. To odpowiedź na ograniczoną ilość surowców niezbędnych do produkcji ogniw, m.in. kobaltu i litu.

Zobacz także