Opublikowano: 2022-06-06

Z kwiatka na kwiatek. Później na jeszcze jeden i na kolejny…

Z kwiatka na kwiatek. Później na jeszcze jeden i na kolejny…

Cieszą oczy, oczyszczają powietrze, przyciągają owady i wspierają ekologię – to tylko część zalet łąk kwietnych. Coraz częściej spotykamy je w miastach, zarówno w częściach publicznych, jak i prywatnych.

Gdzie, kiedy i jak siać łąkę kwietną? Jak o nią dbać? Jaką wybrać? Zbadaliśmy ten temat nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Na terenie Zakładu Utylizacyjnego, na powierzchni 350 m2, we wrześniu 2021 r. założono prekursorską łąkę kwietną z mieszanki nasion Łąka Kwiatowa Tradycyjna Wieloletnia. To nie wszystko – planujemy siać ich jeszcze więcej na naszych terenach zielonych.

Najważniejsze, to dobre nastawienie i chęci. Dalej już idzie z górki…

Łąka kwietna to zbiorowisko roślinne utworzone na wzór występujących w polskim krajobrazie pastwisk i łąk. Piękne, kolorowe i pachnące, do niedawna kojarzone jedynie z obszarami wiejskimi lub oddalonymi całkiem od ludzi. Teraz są na wyciągnięcie ręki.

W nasiona zaopatrujmy się w profesjonalnych sklepach. Dobra mieszanka zawiera kilkadziesiąt gatunków. Do wyboru są mieszanki jednoroczne lub wieloletnie. Jeśli wybierzemy jednoroczną (czyli np. maki i chabry), musimy zakładać łąkę od nowa każdej wiosny. Jeśli wieloletnią – wystarczy kosić ją pod koniec czerwca oraz jesienią. Dla przyrody korzystniejsza jest druga. Wybieramy rośliny rodzime, które naturalnie występują w całej Polsce lub rosną w naszym regionie.

Miejsce dla łąki

Łąkę kwietną można założyć prawie wszędzie, nawet tam, gdzie nie przetrwają trawy. Przy drodze lub torowisku, w miejscu po trawniku, na nieużytku, a nawet na dachu. Odpowiednia będzie również donica lub pojemnik na słonecznym balkonie czy tarasie.  Pamiętajmy, iż mieszankę nasion dobieramy do miejsca, a nie odwrotnie. To podejście najbardziej ekologiczne.

Sadzimy!

Donicę wypełnij ziemią zmieszaną z kompostem (na przykład naszym z ZU https://zut.com.pl/strefa-mieszkanca/kup-kompost) i przygotuj porcję nasion odpowiednią do wielkości donicy. Żeby powstała łąka o powierzchni 1 metra kwadratowego wystarczy łyżeczka gotowej mieszanki nasion, czyli 2-5 g. Następnie wysiej nasiona równomiernie, wgnieć je łagodnie w ziemię i dodatkowo nią oprósz. Na koniec obficie podlej i postaw na słońcu.

Jak dbać o łąkę kwietną?

Łąka kwietna jest niezwykle wdzięczna i bezproblemowa. Przez większość roku nie wymaga podlewania, uwielbia słońce, lubi przepuszczalną, mało żyzną glebę (nie używamy torfu ani kwaśnego podłoża). Jedynie w pierwszych tygodniach od wysiewu kwiaty potrzebują dużo słońca i wilgoci, więc koniecznie postaw doniczkę w ciepłym, bardzo jasnym miejscu na zewnątrz i regularnie ją podlewaj.

Aby łąka wieloletnia była zdrowa i pobudzona do wzrostu, trzeba ją w odpowiednich momentach roku kosić, aby odsłaniać światłolubne rośliny. Skoszone części roślin należy usunąć, żeby nie “dusiły” łąki. Możemy zostawić je przez kilka dni, by mogły się z nich wysypać nasiona, a mieszkańcy opuścili ścięte łodygi, ale po tym czasie należy je uprzątnąć. Dzięki temu łąka będzie się samoczynnie odnawiać.

Pamiętajmy, by trawy, kwiaty i wszystkie rośliny zielone wyrzucać do brązowego pojemnika na odpady BIO.

Po co nam te łąki?

Ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na wpływ codziennych zachowań na środowisko. Rośnie nasza świadomość ekologiczna, a z nią pojawiają się kolejne pomysły, co dobrego możemy jeszcze zrobić dla Ziemi i jej mieszkańców. Jednym z nich jest na pewno posianie łąki kwietnej. Jest ona znacznie bliższa naturze niż równo przystrzyżone trawniki, a odpowiedni dobór roślin do stanowiska, na którym będą rosnąć kwiaty, sprzyja ograniczeniu wody do podlewania. Małe wymagania dotyczące pielęgnacji, czyli przede wszystkim koszenia, sprawia, że oszczędzamy energię zużywaną do napędzania kosiarki. Nie musimy stosować także sztucznych nawozów, których łąka nie potrzebuje. Do tego oczyszcza powietrze! Łąka kwietna wyłapuje z atmosfery szkodliwe pyły zawieszone. 1m2 łąki kwietnej  złożonej z odpowiednich gatunków szorstkich i lepkich usuwa tyle zanieczyszczeń co młode drzewo.

Ogromne znaczenie ma również działanie przyciągające owady. Jedna łąka kwietna może składać się nawet z 60 gatunków roślin i ponad 300 gatunków różnych żyjących stworzeń. Przez podtrzymanie tej bioróżnorodności można ocalić ginące gatunki, gdzie indziej niemile widziane. Łąki chronią i żywią zapylacze – to miejsce do życia i rozmnażania dla pszczół, motyli, trzmieli oraz innych pożytecznych owadów. Produkuje pożywienie w postaci nektaru i pyłku, a także liści dla gąsienic.

Na koniec, nie zapominajmy o ogromnym walorze estetycznym. Założenie łąki kwietnej to idealny sposób na stworzenie w przydomowym ogrodzie lub na balkonie pięknej kwiatowej kompozycji. Jest niezwykle kolorowa i kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni, zmieniając kolorystykę i wygląd z tygodnia na tydzień. I ten zapach!

Zobacz także