Opublikowano: 2022-08-23

Biofiltr w walce z zapachami

Biofiltr w walce z zapachami

Jednym z zadań w ramach programu REDU – redukujemy zapachy z Szadółek jest wymiana wsadu biofiltra w kompostowni tunelowej. Czym jest biofiltr i w jaki sposób pomaga w walce z trudnymi zapachami?

Biofiltr jest elementem instalacji kompostowni tunelowej — przez niego przepływa zanieczyszczone powietrze, które zostaje oczyszczone, a to pozwala na ograniczenie emisji złowonnych substancji do atmosfery. To urządzenie zaliczane jest do biologicznych metod ograniczania emisji substancji zapachowych do powietrza.

Biologia w walce z zapachami

Działanie biofiltru polega na wykorzystaniu zdolności mikroorganizmów do utleniania wybranych związków chemicznych. Wypełnienie biofiltru składa się z aktywnego mikrobiologicznie złoża, w którym zatrzymywane są związki odorotwórcze. Mikroorganizmy znajdujące się w złożu rozkładają wyłapane związki zapachowe do prostszych bezzapachowych substancji takich jak woda i CO2.

Wsadem biofiltru może być np. gleba, torf czy kompost. W naszym zakładzie w tym celu wykorzystujemy korę drzew.

Fot. Dawid Linkowski

Kiedy wymieniamy wsad?

Przy eksploatacji biofiltrów istotnym działaniem jest regularna wymiana jego złoża (wsadu). Przy podejmowaniu decyzji, kiedy zmiana złoża na nowe jest konieczna, pomocne są pomiary olfaktometryczne. Pozwalają określić odorowość biofiltru i porównać zmiany odorowości tej instalacji w czasie. Takie badania przeprowadzamy regularnie od lutego br.

Wyniki pomiarów olfaktometrycznych z przełomu marca i kwietnia w porównaniu do wcześniejszych miesięcy wskazały wzrost średniego stężenia odorantów (cod) aż do 78,5 ou/m3. To wskazuje na zużycie wsadu i kwalifikuje go do wymiany

tłumaczy Natalia Czaplicka, specjalistka ds. monitoringu powietrza w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku.

Wymiana kory w zakładowym biofiltrze rozpoczęła się pod koniec kwietnia. Cały proces zakończył się w połowie sierpnia, kiedy równomiernie kora pomiędzy tunelami biofiltru została rozgrabiona.

Nowy wsad = mniej brzydkich zapachów

Badania olfaktometryczne przeprowadzone już kilka dni po rozpoczęciu wymiany wsadu pokazały, że odorowość tej instalacji znacznie się obniżyła. Od końca kwietnia w tym miejscu obserwuje się cod na niskim lub umiarkowanym poziomie od 3,9 do 22,3 ou/m3.

Występujące epizodycznie sytuacje podwyższonej odorowości biofiltru są spowodowane rozprzestrzenianiem się substancji odorowych z innych instalacji zakładu. Następuje wówczas zjawisko nakładania się z zapachów z różnych źródeł, co skutkuje wyższym średnim zapachowym stężeniem odorantów.

Zobacz także