Opublikowano: 2022-07-06

Więcej pozyskiwanego biogazu, mniej brzydkich zapachów

Więcej pozyskiwanego biogazu, mniej brzydkich zapachów

Jak mierzyć zapachy? Co mogą nam powiedzieć wykonywane pomiary? Skąd wiemy, że emitowanych jest mniej zapachów? Sprawdzamy, czy działania prowadzone w ramach programu REDU przyniosły odczuwalny efekt. Program ten trwa od marca br.

Zacznijmy od tego, czym są uciążliwości zapachowe. Tym określeniem nazywamy subiektywny stan dyskomfortu, który człowiek odczuwa zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Stan ten spowodowany jest przez zapach substancji zwanych odorantami, które są wprowadzane do powietrza.

Uciążliwości odorowe można mierzyć. Wykorzystujemy do tego specjalne urządzenie – olfaktometr terenowy Nasal Ranger. Od lutego tego roku prowadzimy regularne pomiary uciążliwości zapachowych na terenie zakładu

mówi Natalia Czaplicka, specjalistka ds. monitoringu powietrza w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku.

Do tej pory badania olfaktometryczne w Zakładzie Utylizacyjnym prowadzone były sporadycznie przez pracowników Politechniki Gdańskiej. O tym, jak wyglądają takie pomiary, pisaliśmy już na naszym blogu.

Gdzie są największe odory?

Zakup urządzenia Nasal Ranger pozwala pracownikom Zakładu Utylizacyjnego na prowadzenie regularnych badań olfaktometrycznych od 10 lutego br. Na początku wytypowano siedemnaście punktów pomiarowych, w tym sześć zlokalizowanych na kwaterach składowania.

W kwietniu i maju trwały prace modernizacyjne systemy odgazowania, znajdującego się na kwaterze składowania. W ramach prac zmodernizowano 19 studni. Kolejnych 11 odtworzono i podłączono do nich przyłącza odprowadzające biogaz do stacji zbiorczej. Położono także aż 3,5 km rurociągów.

Pomiary odorowości przeprowadzone w pierwszej połowie czerwca już pokazują niższe wartości stężenia zapachowych substancji odorowych na kwaterze składowania, gdzie przeprowadzona została modernizacja systemu odgazowania.

Głównym punktem na kwaterze składowanie generującym odory jest obecnie eksploatowany podsektor 800/1C. Od niego w głównej mierze zależy odorowość innych punktów pomiarowych. Po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych systemu odgazowania obserwujemy stopniowe obniżanie stężenia zapachowego na podsektorze 800/1C, a co za tym idzie również na innych podsektorach.

dodaje Natalia Czaplicka.

Mniej brzydkich zapachów

Zmiany spowodowane są zwiększeniem ujęcia biogazu, zarówno całkowitego, jak i ze wspomnianego podsektora C. Dzięki większemu ujęciu biogazu z kwater składowania zmniejsza się jego emisja do atmosfery. Innymi słowy – zwiększenie ujęcia biogazu powoduje, że mniejsza ilość substancji odorowych trafia do powietrza.

Przypomnijmy, że program REDU składa się z kilku konsekwentnie wykonywanych działań inwestycyjnych, modernizacyjnych, organizacyjnych i eksploatacyjnych. Są to m.in.: modernizacja i stały serwis systemu odgazowania kwater, modernizacja gospodarki wodno-ściekowej, wymiana złoża biofiltra kompostowni tunelowej, zamknięcie jednej z kwater, zmiana struktury organizacyjnej zakładu, zatrudnienie osób odpowiedzialnych za optymalizację działań antyodorowych.

Zobacz także