Opublikowano: 2023-10-30

Pomyślmy o planecie we Wszystkich Świętych

Pomyślmy o planecie we Wszystkich Świętych

Okres Wszystkich Świętych to czas zadumy, refleksji i wspomnień o naszych bliskich, którzy odeszli. Tradycyjnie wizytujemy cmentarze, zapalając znicze, przywożąc wiązanki i kwiaty. To piękny i ważny zwyczaj, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak możemy uczynić go bardziej przyjaznym dla środowiska? Warto pamiętać, że także podczas odwiedzin na nekropoliach możemy działać z myślą o ochronie naszej planety. 

Na przełomie października i listopada liczba osób odwiedzających cmentarze znacząco wzrasta. Wtedy porządkujemy groby, przygotowujemy dekoracje i kwiaty. Co roku na polskich cmentarzach gromadzi się ogromna ilość odpadów, wynosząca nawet 3 miliony ton. To ogromne obciążenie dla naszej planety. Ale możemy temu zaradzić! 

  • Nie wyrzucajmy zniczy — dajmy im drugie życie. W Gdańsku mamy stojaki, na których można zostawić zużyte znicze, by inne osoby mogły z nich skorzystać. To proste i ekologiczne rozwiązanie. 
  • Wybierajmy żywe lub suszone kwiaty zamiast plastikowych. Sztuczne kwiaty to plastik, który rozkłada się bardzo długo, dlatego kwiaty cięte lub doniczkowe to znacznie bardziej ekologiczne wybory. 
  • Unikajmy plastikowych zniczy. Możemy wybierać znicze z wkładem sojowym, ceramiczne obudowy i unikać plastiku. 
  • Segregujmy odpady na cmentarzu. W Gdańsku mamy system zbiórki odpadów, który umożliwia selektywne ich gromadzenie. W ten sposób możemy zadbać o to, aby odpady trafiały tam, gdzie powinny. 
Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Drugie życie zniczy 

W Gdańsku na miejskich nekropoliach jest 13 stojaków do zostawiania zniczy, tak by osoby chętne mogły z nich ponownie skorzystać. Znajdują się przy głównych bramach nekropolii i dodatkowo mają łopatki, zmiotki, grabie, konewki oraz worki na śmieci. Na cmentarzach Łostowickim i Srebrzysko, z racji wielkości nekropolii, postawione zostały po dwa stojaki na zużyte znicze. Osoby odwiedzające groby będą mogły z nich skorzystać i dokupić tylko wkłady, tak by zapalić światełko dla swoich bliskich w tym specjalnym dniu, jakim jest Wszystkich Świętych. 

Znicze, które pozostawimy na stojakach, powinny być w dobrym stanie (niepopękane). Wkłady wyrzucamy do pojemnika z odpadami resztkowymi, a zniczom dajemy drugie życie — proste i ekologiczne działanie. Biorąc pod uwagę, ile osób w listopadzie odwiedza groby swoich bliskich, jest to działanie proekologiczne na dużą skalę! 

Jak segregować odpady cmentarne? 

Odpowiedź jest prosta — rozsądnie i zgodnie z zasadami. Na terenie wszystkich gdańskich cmentarzy komunalnych mamy system zbiórki odpadów. Dzięki temu każdy odwiedzający gdańskie nekropolie ma możliwość w sposób selektywny gromadzić wytworzone odpady. 

  • Wypalone wkłady plastikowe ze zniczy oraz same szklane znicze wyrzucamy do pojemnika na odpady resztkowe. Takie znicze niestety nie nadają się do recyklingu. 
  • Kwiaty, trawa, liście, gałęzie — odpady zielone (lub bio). 
  • Sztuczne kwiaty i wiązanki — odpady resztkowe. 
  • Folie/celofan, w których były zapakowane np. kwiaty — pojemnik na odpady resztkowe. 
  • Doniczki ceramiczne, jeżeli są w dobrym stanie, to zachęcamy do ponownego ich wykorzystania lub oddania; jeżeli nie nadają się do użycia — wrzućmy je do pojemnika na odpady resztkowe. 
  • Doniczki plastikowe — najlepiej jest sprawdzić oznaczenie, z jakiego rodzaju plastiku są zrobione. Jeżeli na doniczce widnieje znak PP lub 05, to możemy wyrzucić ją do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli doniczka oznaczona jest numerem 07 lub napisem OTHER, to powinna trafić do kosza na odpady resztkowe. 
  • Pozostałe odpady powinny trafić do kontenera oznaczonego jako odpady resztkowe. 

    Ze względu na charakterystykę odpadów powstających na cmentarzach najwięcej jest pojemników na odpady resztkowe oraz na odpady biodegradowalne. W pobliżu bram cmentarnych wystawione są także pojemniki na papier. 

    Jeżeli zastanawiasz się, jak postąpić z danym odpadem, zajrzyj do naszego Słownika Segregacji

    Wszystkich Świętych

    Nawet małe działania mają sens 

    Pamiętajmy, że codzienne wybory mają wpływ na naszą planetę. Dlatego podczas Wszystkich Świętych zastanówmy się, jak możemy uczynić nasze wizyty na cmentarzach bardziej ekologicznymi. Każda mała zmiana może przynieść wielkie korzyści dla naszej planety.  

    Dbanie o naszą planetę to nasza wspólna odpowiedzialność, dlatego nie zapominajmy o ekologii podczas Wszystkich Świętych i podejmujmy proste kroki, które pomogą chronić naszą przyrodę. To piękny gest pamięci wobec naszych bliskich i naszej planety. 

    Zobacz także