Opublikowano: 2022-10-12

Jak postępować z elektroodpadami?

Jak postępować z elektroodpadami?

Jest taki dzień w roku, gdy możemy zastanowić się, co zrobić z uszkodzonym telewizorem, zepsutym smartfonem, niedziałającą pralką czy innymi elektronicznymi gadżetami. 13 października przypada Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci. To dobry moment na przypomnienie zasad postępowania z odpadami tego rodzaju.

Elektrośmieci to grupa odpadów obejmująca zarówno sprzęt elektryczny, jak i elektroniczny. To wszystkie nienadające się do użytku np. smartfony, laptopy, telewizory, słuchawki, czy zużyte świetlówki i żarówki LED, a także urządzenia pomiarowe, czujniki i oczywiście baterie.
Pozbywając się ich z domu nie powinniśmy ich wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady, ponieważ zawierają substancje szkodliwe.

Ten typ odpadów jest ogromnym wyzwaniem dla całego świata. Szacuje się, że drobne urządzenia elektryczne to około 40% wszystkich odpadów. ONZ zakłada, że w tym roku na całym świecie powstanie się ponad 24 mln małych elektrośmieci. Małe elektroodpady, np. elektryczne szczoteczki do zębów czy smartfony — ze względu na swoją wielkość — często trafiają do zwykłych pojemników na śmieci. Jest to niezgodne z prawem i szkodzi środowisku.

Co zrobić z elektroodpadami?

W Gdańsku, od początku roku 2021, małe elektroodpady (np. słuchawki, laptopy, tostery) można wyrzucać do specjalnych czerwonych pojemników. Rozmieszczone są one w 95 miejscach, a lista z dokładnymi adresami znajduje się na stronie czystemiasto.gdanskl.pl, gdzie dostępna jest także interaktywna mapa z zaznaczonymi pojemnikami.

elektroodpady w gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Odbiór dużych elektroodpadów, czyli zużytego sprzętu RTV i AGD (np. lodówki, zmywarki, kuchenki) można zlecić Gdańskim Usługom Komunalnym. Pracownicy spółki przyjadą bezpośrednio do Twojego domu lub mieszkania, a przy okazji odbiorą także drobny, zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny. Co ważne, duży sprzęt AGD i RTV musi być kompletny, a jego masa przekraczać 20 kg lub jeden z wymiarów sprzętu musi mieć co najmniej 50 cm.

Elektroodpady można także oddać samemu w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub w ramach objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych.

Oddaj w sklepie

elektoodpady gdzie oddać

Warto też wiedzieć, że mały zużyty sprzęt można oddać w sklepach (o powierzchni co najmniej 400 m2), które zajmują się sprzedażą sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprzedawcy są zobowiązani do nieodpłatnego przyjęcia małogabarytowego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z gospodarstw domowych bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Za małogabarytowy sprzęt będzie uznawany każdy sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm.

Także podczas zakupów nowego, większego sprzętu AGD i RTV możemy oddać ten zużyty — w ilości 1:1, czyli np. komputer za komputer.

Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci

Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci jest ważnym świętem zainicjowanym przez WEEE Forum (Międzynarodowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Odpadów Elektronicznych). W Polsce oficjalnym organizatorem tego święta jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Zobacz także