Opublikowano: 2024-03-26

Alternatywa plastikowej zadymy

Alternatywa plastikowej zadymy

Czy wiecie, że spalanie tworzyw sztucznych jest nie tylko nieekologiczne, ale także trujące? Dzięki właściwej segregacji odpadów zamiast dymiących kopciuchów możemy tworzyć nowe użyteczne produkty i żyć zdrowej!

Spalanie tworzyw sztucznych to najgorszy sposób na ich zagospodarowanie. Wraz z dymem do powietrza trafiają bowiem trujące barwniki, stalilizatory i utwardzacze. W procesie spalania plastiku powstają też niebezpieczne dioksyny i furany.

Dioksyny należą do najbardziej toksycznych substancji na świecie. Mogą one powodować nowotwory, kłopoty z układem krwionośnym – przede wszystkim miażdżycę, oraz upośledzać pracę narządów wewnętrznych głównie wątroby i tarczycy.

W 2021 roku zaledwie trzy substancje zanieczyszczające powietrze przyczyniły się do niemal 400 000 zgonów w Europie, wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska(EEA). Według raportu jesteśmy jedynym krajem Unii Europejskiej w którym śmiertelność z powodu pyłów zawieszonych PM 2,5 nie spada pomimo prowadzonych akcji informacyjnych i dopłat do wymiany starych pieców. 

Niestety w domowych paleniskach, zamiast trafiać do żółtego worka i stawać się cennym surowcem wtórnym, szkodząc płonie… plastik.

„Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”

To hasło kolejnej edycji akcji walki z zanieczyszczeniem powietrza prowadzonymi przez PlasticsEurope Polska, która od 9 lat uświadamia jak wielkim zagrożeniem jest dym spalanego plastiku. W tym roku postawiono na proste grafiki i humorystyczny młodzieżowy przekaz.

– Niska jakość powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym, to wynik głównie spalania złej jakości paliw i niskiej świadomości ekologicznej w tym zakresie. Ważne jest uświadamiania skutków zdrowotnych, środowiskowych i społecznych – przekonuje Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska.

Żółta alternatywa

Zajmując się na co dzień zagospodarowaniem miejskich odpadów od lat konsekwentnie edukujemy mieszkańców jak ważna jest ich właściwa segregacja. Dzięki nowoczesnej instalacji w sortowni jesteśmy w stanie odzyskać i przekazać recyklerom aż 12 rodzajów tworzyw sztucznych, papier i szkło. Dzięki temu odpady stają się cennym surowcem i mogą być po raz kolejny wykorzystane w produkcji np. polarów, zabawek, czy mebli ogrodowych.

– Odzyskiwanie surowców z posegregowanych odpadów jest szybsze, tańsze i zużywa zdecydowanie mniej energii – wylicza Grzegorz Orzeszko, Prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. – Dlatego tak ważna jest segregacja już u źródła. W naszych domach. Pamiętajmy też, aby wyrzucać odpady papierowe i szkło, bez foliowych worków. Ten prosty gest nie zajmuje dużo czasu, a przyczynia się do lepszej segregacji. Taką foliową torbę najlepiej wrzucić do żółtego pojemnika.

Koniec zadymy

Gdańsk od lat walczy ze smogiem z kopciuchów. Ustawa krajobrazowa zakłada, że piece 1 i 2 kategorii oraz tzw. piece bezklasowe – czyli te generujące największy smog – muszą zostać wymienione najpóźniej do 1 września 2024.

Przypominamy, że istnieje możliwość dofinansowania wymiany starych pieców – sięgającego nawet 100 procent inwestycji. Szczegóły w tekście na stronie www.gdansk.pl.

Zobacz także