Opublikowano: 2023-02-06

Poprawne sortowanie odpadów proste jak nigdy!

Poprawne sortowanie odpadów proste jak nigdy!

„Słownik Segregacji” to publikacja, która w prosty sposób objaśnia, co zrobić z danym odpadem. Broszura zawiera aż 1500 haseł – najpopularniejszych odpadów oraz tych, z którymi mieszkańcy mają największy problem. Nowością jest wydanie słownika w języku ukraińskim.

Celem wydawnictwa jest spowodowanie, że poprawna segregacja odpadów będzie jeszcze prostsza. Pozwala ona na maksymalny odzysk surowców wtórnych i bioodpadów tak, aby mogły dalej krążyć w obiegu i być pożytecznie wykorzystywane. To także ograniczanie zużycia zasobów naszej planety. Ważne jest również poprawne przekazywanie odpadów niebezpiecznych oraz nietypowych do utylizacji, aby zapewnić bezpiecznie dla ludzi i środowiska ich zagospodarowanie. W tym wszystkim kompleksowo ma pomagać „Słownik Segregacji”.

Publikacja to nie tylko indeks prawie 1500 haseł. Zawiera ona także informacje, jakie odpady powinny trafić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), podstawowe zasady segregacji odpadów, popularne mity i fakty na temat segregacji oraz reguły idei less waste.

Pierwsza edycja „Słownika Segregacji” powstała jesienią 2020 roku we współpracy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Publikacja była pokłosiem aplikacji „Czyste Miasto Gdańsk”, jako odpowiedź na potrzeby m.in. seniorów, którzy nie zawsze korzystają ze smartfonów. Broszura spotkała się z dobrym przyjęciem wśród mieszkańców Gdańska. W marcu 2021 premierę miały dwie nowe edycje „Słownika Segregacji” odpadów komunalnych dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym. W grudniu 2022 r. wydawnictwo zostało uaktualnione oraz zyskało nową szatę graficzną. Od początku lutego 2023 r. ze słownika mogą korzystać również Ukraińcy.

Wiemy, jak ważna jest prawidłowa segregacja odpadów przez mieszkańców Gdańska. Nasz słownik powstał, aby ułatwić segregowanie odpadów domowych. W ciągu ostatniego roku do naszego miasta przyjechało wiele osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. I to z myślą o nich postanowiliśmy przetłumaczyć słownik na język ukraiński. Wierzymy, że słownik w wersji ukraińskiej pomoże im prawidłowo segregować odpady, a także poznać zasady życia zgodnie z zasadami less waste oraz gospodarki obiegu zamkniętego – wyjaśnia Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. 

Jak pozyskać słownik?  

Wersję papierową Słownika Segregacji”, zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim, można dostać w Zakładzie Utylizacyjnym (ul. Jabłoniowa 55, Gdańsk, komunikacja@zut.com.pl) oraz w Wydziale Gospodarki Komunalnej (ul. Kartuska 5, Gdańsk, anna.schroeder@gdansk.gda.pl). W Wydziale Gospodarki Komunalnej można otrzymać również wydanie papierowe z punktowym pismem Braille’a oraz wersję dostosowaną do osób słabowidzących.  

Słownik Segregacji w obu wersjach językowych w formacie PDF jest dostępny na stronie internetowej Zakładu Utylizacyjnego.  

Zobacz także