Opublikowano: 2022-04-20

Plogging, #TrashChallange, czyli sposoby na to, żeby połączyć miłe z pożytecznym

Plogging, #TrashChallange, czyli sposoby na to, żeby połączyć miłe z pożytecznym

Przy sześciu zbiornikach retencyjnych na południu Gdańska, w sobotę 23 kwietnia odbędzie się kolejna odsłona Wielkiego Sprzątania. Po raz kolejny formuła tego wydarzenia łączy bieganie i spacerowanie ze sprzątaniem. Tym razem nasza inicjatywa jest dodatkowo częścią większego projektu miejskiego Sprzątania Świata Gdańsk 2022.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w sobotę, 23 kwietnia posprzątamy nasze najbliższe otoczenie. Tematem przewodnim miejskiego sprzątania jest woda, dlatego nasze działania skupione będą wokół zbiorników retencyjnych południowego Gdańska. Są one popularnymi miejscami rekreacji wśród gdańszczanek i gdańszczan. Wydarzenie odbędzie się w formule ploggingu lub #TrashChallenge.

Sprzątamy biegnąc…

Plogging to sprzątanie terenu podczas biegania. Trend został zapoczątkowany w Szwecji, a nazwa tej aktywności powstała z połączenia szwedzkiego słowa “plock upp”, znaczącego “podnosić” oraz angielskiego “jogging”. Plogging co roku przyciąga nowe osoby i rozwija się w ogromnym tempie. W akcji biorą udział już nie tylko indywidualni biegacze podczas uprawiania joggingu, ale także całe zorganizowane grupy zachęcone np. przez organizatorów imprez biegowych. Znane są także przypadki łączenia biegania i zbierania odpadów podczas lekcji wychowania fizycznego. 

Co jest potrzebne, aby zostać ploggerem? W zasadzie tylko buty do biegania i chęci – niewielkie ilości odpadów, na które natkniemy się podczas aktywności, można zabrać ze sobą i po zakończeniu treningu wrzucić do odpowiedniego pojemnika. Przy dłuższej przebieżce i bardziej zanieczyszczonym terenie przydatny będzie także worek lub plecak na odpady oraz rękawiczki jednorazowe. 

Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe
Gdańsk. III edycja „Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe” / fot. gdańsk.pl

Plogging ma same zalety – poza dostarczeniem dawki aktywności fizycznej, dbamy o nasze otoczenie i środowisko. 
W przypadku naszej akcji zachęcamy też do zapisania się na stronie dedykowanej wydarzeniu i udokumentowania swojego wkładu w to wydarzenie poprzez przesłanie zdjęć terenu przed naszym przybyciem i po. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia. Jeśli możesz pochwal się też długością trasy:)

…lub spacerując!

#TrashChallenge polega na spacerowaniu i zbieraniu odpadów. Nie każdy wszak jest fanem biegania. Można robić to w pojedynkę lub grupą znajomych czy też z rodziną. Przyłączając się do naszej akcji prosimy o sfotografowanie miejsca naszego działania przed i po. Zachęcamy do udostępnienia zdjęć w mediach społecznościowych. Taką dokumentację warto przesłać również na stronę akcji, aby otrzymać w podziękowaniu m.in. zaproszenia na kawę z ciachem.

Inicjatywę #TrashChallenge zapoczątkował jeden z użytkowników serwisu Reddit, który udostępnił zdjęcie zaśmieconego miejsca oraz zdjęcie z odpadami w workach. Dodał do tego hashtag oraz napisał, że to kolejne wyzwanie dla internautów. I tak #TrashChaellenge rozpowszechnił się na całym świecie. Proste, a jak skuteczne:)

A teraz kilka słów o tym, jak dołączyć do Wielkiego Sprzątania?

Na tegoroczną akcję przygotowaliśmy pakiety startowe, w których znajdą się worki na odpady, rękawiczki ochronne oraz chwytak do odpadów. Pakiety będzie można odebrać z zakładu po wcześniejszej rejestracji na stronie www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie w dniach 19-22 kwietnia.

W sobotę 23 kwietnia, w pobliżu zbiorników retencyjnych:

  • Świętokrzyska I i II (Jasień/Ujeścisko-Łostowice), 
  • Przemyska (Ujeścisko-Łostowice), 
  • Jabłoniowa (Jasień), 
  • Zielony Staw (Jasień), 
  • Augustowski (Orunia Górna-Gdańsk Południe)

postawione zostaną kontenery lub pojemniki na odpady. Odpady nie muszą być posegregowane, bo jest to trudne do zrealizowania w sytuacji udostępniania kontenera. Tym zajmiemy się już w naszym zakładzie.

Wszystkie zarejestrowane osoby, które prześlą zdjęcia posprzątanego terenu (poprzez utworzone w czasie zapisów konto na stronie www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie), otrzymają zestaw ebooków oraz voucher na słodki poczęstunek w kawiarni Caffe Aktywni. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie akcji.

Sprzątanie Świata 2.0. Gdańsk 2022

Nasza akcja jest częścią większej, organizowanej przez Urząd Miejski w Gdańsku, pn. SPRZĄTANIE ŚWIATA 2.0. GDAŃSK 2022. Jest to ogólnomiejski program, który realizowany będzie przez kilka miesięcy. W tym czasie przygotowano kilka jego odsłon. W kwietniu odbędzie się pierwsza, czyli wydarzenie pod hasłem: Eko-nurkowie – sprzątanie dna i powierzchni wód. W maju sprzątać będą Eko-rodziny w pasie nadmorskim, w czerwcu zaktywizują się firmowe eko-wolontariaty, a we wrześniu do akcji przystępują szkoły.

DBAJMY CODZIENNIE O CZYSTOŚĆ NASZEGO OTOCZENIA!

Zobacz także