Opublikowano: 2024-06-07

Klimatyczne tetrapaki

Klimatyczne tetrapaki

Zastanawialiście się kiedyś co dzieje się z odpadami, które zostawiacie pod śmietnikową wiatą? W co się zamieniają, przechodząc przez nierzadko dziesiątki urządzeń podczas procesu sortowania, oczyszczania, rozdrabniania, mielenia, prasowania, zgniatania i nadmuchiwania? Raz w miesiącu postaramy się przybliżać historie trafiających do naszego zakładu odpadów. Pod lupę na początek bierzemy opakowania po płynnej żywości!

Tetrapaki, czyli opakowania po płynnej żywności, nie mają najlepszej opinii. Na pierwszy rzut oka widać, że to opakowania wielomateriałowe Często można spotkać się więc z opinią, że nie nadają się do recyklingu. Jednak to popularne opakowanie jest uznawane za jedno z najbardziej ekologicznych. Dlatego, jeżeli podczas zakupów będziecie wahać się, czy wybrać sok w plastikowej butelce, czy w tetrapaku, wybierajcie napoje w kartonach.

Trochę jak cebula

Sam tetrapak to w ponad 70 procentach papierowy karton z długich włókien celulozowych  stanowiący podstawę opakowania. Szczelność zapewniają warstwy polietylenu o małej gęstości, znane pod angielskim skrótem LDPE, stanowiące około 20 procent opakowania i cieniutka folia aluminiowa chroniąca przed zanieczyszczeniami i światłem.

Do tego większość opakowań ma także nakrętki i gwinty z twardego plastiku, czyli zwykle z czystego polietylenu o dużej gęstości (HDPE).

Okazuje się, że z takiego opakowania, w procesie przetwarzania odpadów, jesteśmy w stanie odzyskać  ponad 75 procent surowca!

Po wysegregowaniu tetrapaków w naszej sortowni, trafiają one do recyklerów. Tam w procesie recyklingu opakowania są namaczane – dzięki czemu ulegają rozwarstwieniu na celulozę w postaci pulpy papierowej oraz tzw. PolyAl, czyli polietylen i aluminium, które po oczyszczeniu są przetwarzane min. w palety, czy meble ogrodowe.

Bardzo klimatyczne

Badania sojuszu ACE – Alliance for Beverage Cartons and the Environment z 2020 roku wykazały, że kartony po żywności płynnej mają mniejszy wpływ na klimat niż inne materiały opakowaniowe jak szkło, czy opakowania PET, czyli popularne plastikowe butelki.

Poza możliwością odzysku surowców wtórnych tetrapaki generują także najmniejszy ślad węglowy wśród opakowań na mleko i soki. Wiąże się to głównie z ich lekką konstrukcją oraz wydajnością logistyczną – transportując płynną żywność w kartonach, możemy przewieźć do 30 procent więcej surowca, niż w opakowaniach szklanych.

Na żółto

Aby mogły uzyskać nowe życie, opakowania po płynnej żywności powinny trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne, najlepiej dokładnie opróżnione z resztek napojów, zgniecione i zakręcone.

Wielomateriałowe kartony stanowią około 0,3 % wszystkich odpadów trafiających do naszego zakładu i są jednym z 15 wysortowywanych surowców.

Warto zauważyć, że ten ułamek procenta oznacza rocznie około 500 ton, czyli tyle, ile waży tor Ninja Warior Polska, 100 słoni lub dwa pociągi Pendolino.

Segregujcie My zajmiemy się resztą!


Zobacz także