Opublikowano: 2019-05-20

Gospodarka obiegu zamkniętego w praktyce

Gospodarka obiegu zamkniętego w praktyce

I kolejna porcja wiedzy za nami! Tym razem w ramach warsztatów uczestnicy odwiedzili firmę Elcen, która specjalizuje się w recyclingu wyselekcjonowanych odpadów PET (politereftalan etylenu). Była to doskonała okazja, aby przekonać się na własne oczy jak w praktyce wygląda gospodarka obiegu zamkniętego i jak ważna jest prawidłowa segregacja. Zwiedziliśmy linie produkcyjne, poznaliśmy proces powstania płatka, włókna i geowłókniny… wszystko to produkowane jest  z odzyskanych w sortowniach czy u źródła, czyli posegregowanych przez mieszkańców w swoich domach, butelek typu PET. To co zostało podkreślone podczas spotkania to, że każdy z nas ma wpływ na jakość surowca, to ważne jak segregujemy odpady w domach, bo jeśli wrzucimy na przykład resztki po obiedzie do żółtego worka z butelkami PET, to tym samym zanieczyszczamy cenny surowiec. Segregujmy zatem z głową, bo inaczej tracimy to co możemy odzyskać.

Płatek PET ma zastosowanie między innymi przy produkcji: taśm, folii, żywic poliestrowych. Jest półproduktem do dalszej produkcji włókien.

Włókno poliestrowe cięte ma zastosowanie przy produkcji między innymi: włóknin, przędzy poliestrowej, tkanin technicznych, wypełnień tapicerskich (np. tapicerka meblowa, samochodowa, materace, kołdry), ocieplin krawieckich, owat i watolin.

Geowłókniny igłowane to płaski geosyntetyk, wykonany z ciętych włókien poliestrowych. Wykonuje się z niego warstwy rozdzielające grunty lub kruszywa o różnym uziarnieniu oraz warstwy podkładowe utrzymujące grunt przy budowie wzmocnionych skarp i nasypów, dróg i innych powierzchni obciążonych ruchem, dróg kolejowych, zbiorników wodnych, zapór.

www.elcen.eu