Opublikowano: 2024-09-25

Edukacja odpadowa

Edukacja odpadowa

Ruszyła tegoroczna edycja Programu Edukacyjnego Czyste Miasto Gdańsk „Od pojemnika do recyklera”. W ramach projektu uczniowie klas 7 i 8 z gdańskich szkół podstawowych mają szansę poznać specyfikę działalności Zakładu Utylizacyjnego oraz znajdujące się w nim instalacje.

Wizyta w Zakładzie Utylizacyjnym to świetna okazja, aby zwiedzić jedną z najnowocześniejszych sortowni odpadów w środkowej Europie oraz przekonać się, jak ważna jest właściwa segregacja odpadów. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy niemal 30 wycieczek, w których wzięło udział prawie pół tysiąca uczniów i nauczycieli.

Nie ma nudy

W trakcie około dwugodzinnych zajęć prowadzimy interaktywną prezentację przybliżając uczniom prace poszczególnych części zakładu, a także organizujemy quizy dotyczące poznanych instalacji oraz właściwego segregowania odpadów. Największym zainteresowaniem cieszy się zwiedzanie zmodernizowanej w 2023 roku sortowni i kontenera edukacyjnego.

– Organizujemy zajęcia tak, by uczniowie brali w nich czynny udział – tłumaczy prowadząca zajęcia Dorota Cichowska, specjalistka ds. komunikacji i PR. – Szczególne emocje budzi rywalizacja w znanej młodzieży z czasów pandemii aplikacji Kahoot, zwłaszcza że zwycięzcy otrzymują ekologiczne upominki.

Inna perspektywa

Większość odwiedzających nas uczniów i nauczycieli przyznaje, że dopiero wizyta w zakładzie uświadomiła im, jak ważna jest właściwa segregacja.

– Zajęcia powinny być obowiązkowe – podsumowuje krótko wizytę w zakładzie Monika Lewandowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Gdańsku.

Widząc ogrom trafiających do sortowni  odpadów – około 210 tysięcy ton rocznie – oraz ilość pracy niezbędnej do ich bezpiecznego zagospodarowania, młodzi ludzie mogą dosłownie poczuć, jak istotne jest, gdzie trafią w ich domach resztki z obiadu, czy stare zeszyty.

– Uczniowie są zwykle zdziwieni wielkością zakładu oraz technologiami, jakie pomagają nam skutecznie sortować odpady. Można śmiało powiedzieć, że odczarowujemy obiegową wizję „Szadółek” jako „dziury pełnej śmieci” rozprzestrzeniającej mało przyjemne zapachy, pokazując nowoczesny, sprawnie działający zakład – wyjaśnia Dorota Cichowska.

Produkuję – segreguję

Program „Od pojemnika do recyklera” to trzeci poziom edukacji ekologicznej programu Czyste Miasto Gdańsk skierowanego do uczniów gdańskich szkół. Młodsi uczniowie odwiedzają m.in. Dom Zdrojowy w Brzeźnie.

Ważnym aspektem warsztatów jest pokazanie młodzieży, jak istotny wpływ na poziom recyklingu i jakość wysortowywanych surowców ma właściwa segregacja „u źródła”, czyli w domach i szkołach. Na przykład selektywnie zbierany niezabrudzony papier może być wielokrotnie przetwarzany, jednak tłuste kartki wydobyte z odpadów zmieszanych często nie nadają się do recyklingu.

Zajęcia dla każdego

Zarówno program, jak i sposób prowadzenia zajęć dostosowujemy do odwiedzających nasz zakład grup. W przypadku dzieci wymagających szczególnego podejścia, w miejsce quizów organizujemy wspólne zajęcia.  

– Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki, szczególnie że prowadzący dostosowali je do ich zdolności poznawczych – podkreśla Iwona Stefańska, nauczycielka ze Szkoły Specjalnej nr 26 – Uczniowie stwierdzili nawet, że była to najciekawsza wycieczka w roku.

Przekonać się o tym, jak w praktyce wyglądają prowadzone przez nas zajęcia, można oglądając film promujący program. W nagraniu udział wzięła Młodzieżowa Rada Startera.

Od pojemnika do recyklera

Zapisy na zajęcia prowadzone są pod linkiem. Serdecznie zapraszamy. Wizyta w naszym zakładzie to doskonała szansa, by przekonać się o słuszności hasła: Segreguj i ograniczaj, my zajmiemy się resztą.