Opublikowano: 2016-11-30

Udany debiut Smart Metropolia Eko Forum

Udany debiut Smart Metropolia Eko Forum

Podczas pierwszego dnia, w ramach panelu: „Gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym i jej wpływ na konkurencyjność i bezpieczeństwo metropolii”,  dużym zainteresowaniem cieszył się m.in. wykład dr inż. Barbary  Kozłowskiej dotyczący polityki unijnej w zakresie gospodarki odpadami oraz nowych standardów selektywnej zbiórki, a także przygotowana specjalnie na kongres analiza o wpływie zamówień in-house na rynek gospodarki odpadami w województwie pomorskim, autorstwa wiceprezesa Zarządu HSM Polska Mariusza Karpińskiego. W debacie na temat wyników przeprowadzonej analizy wziął także udział Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak.

Wojciech Głuszczak, prezes ZU, oprócz wystąpienia poświęconego przygotowaniom do budowy spalarni odpadów w Gdańsku, wziął udział w eksperckiej dyskusji dotyczącej gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym na gruncie polskich realiów.

– Uczestnictwo oraz współorganizowanie wraz z RE:Miasto tak dużego wydarzenia związanego  tematyką odpadową jest dla nas niezwykle ważne – wyjaśnia Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Możliwość wysłuchania wielu ciekawych wystąpień oraz wzięcie udziału w dyskusjach są kluczowe dla lepszego zrozumienia istoty problemów, z jakimi zmagają się takie zakłady jak nasz. Poruszamy się pomiędzy wyznaczonymi celami gospodarczymi, branżą, a mieszkańcami, dlatego tak ważne jest, żebyśmy byli otwarci na dialog i współpracę – dodaje Wojciech Głuszczak.

Równie istotne dyskusje toczyły się podczas spotkań networkingowych w specjalnej  strefie, zaaranżowanej przez Zakład. Wynikiem jednej z takich rozmów jest m.in.  umówienie wzajemnych wizyt w celu wymiany doświadczeń pomiędzy Zakładem Utylizacyjnym i Związkiem Międzygminnym „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”.

Wydarzenie było również doskonałą okazją do oficjalnej inauguracji kampanii informacyjno-edukacyjnej Zakładu Utylizacyjnego pod hasłem „Gdańska Kultura Segregacji”, w ramach której gdańszczanie otrzymają szereg praktycznych, ale też łatwych do wykonania porad i wskazówek dotyczących lepszego, bardziej efektywnego segregowania odpadów w domach.

– Gdańszczanie segregują odpady coraz chętniej. Dlatego w tej kampanii skupiliśmy się na poszerzeniu posiadanej już wiedzy i podnoszenia jakości tej segregacji. Staramy się pokazywać bardzo istotne niuanse i wyjaśniać dlaczego są tak ważne – wyjaśniał dziennikarzom wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak.

Działania rozpoczyna seria edukacyjnych spotów, które emitowane będą w kinach na terenie Gdańska, jak również w radiu, Internecie oraz na nośnikach w komunikacji miejskiej. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja kampanii w różnych odsłonach.

Równie ważny temat, dotyczący jakości powietrza, poruszony został podczas drugiego dnia SMART METROPOLIA EKO FORUM. Dyskutowano między innymi na temat technologii niskoemisyjnych, czy też efektywności energetycznej.

– Duże zainteresowanie kongresem pokazuje, że istnieje potrzeba rozmów na temat środowiska, gospodarki odpadami w tym roli, jaką odgrywają w niej mieszkańcy. Wiosną przyszłego roku Zakład Utylizacyjny planuje samodzielnie zorganizować „autorską” konferencję, poświęconą przede wszystkim rozwiązywaniu uciążliwości zapachowych – zapowiada Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy ZU.

smef-foto-2

Na zdjęciu powyżej dyskusja ekspercka o spalaniu odpadów – z udziałem publiczności, wypowiada się Jarosław Paczos, wiceprzewodniczący Rady Interesariuszy Zakładu Utylizacyjnego oraz Prezes Stowarzyszenia Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego; poniżej głos zabiera wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak (Dyskusja o rozwiązaniach in-house).

smef-foto-1

 

 

Zobacz także