Opublikowano: 2015-07-16

Mieszkańcy coraz chętniej oddają odpady „problemowe” do ZU

Mieszkańcy coraz chętniej oddają odpady „problemowe” do ZU

Ponad 80 ton odpadów wielkogabarytowych, czyli starych mebli, mieszkańcy Gdańska przywieźli do Zakładu Utylizacyjnego w pierwszym kwartale tego roku. To prawie dwa razy więcej, niż w tym samym okresie w 2014 r. Łącznie, od 1 stycznia do końca marca tego roku do ZU w Gdańsku wpłynęło około 50 ton więcej odpadów z remontów i około 40 ton więcej odpadów wielkogabarytowych, niż w pierwszym kwartale 2014 r. Pozytywną tendencję pokazuje liczba mieszkańców, którzy przyjechali do Zakładu, by oddać nietypowe odpady. Biorąc pod uwagę wszystkie kategorie, m.in. gruz, opony, materiały izolacyjne czy urządzenia elektroniczne, w tym roku przez bramę Zakładu Utylizacyjnego przejechało 1046 osób. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku to o 20% więcej.
– Jeśli taka tendencja wzrostowa się utrzyma, będzie to znak, że świadomość dotycząca segregacji i utylizacji odpadów wśród mieszkańców wzrasta, a co za tym idzie – poszczególne rodzaje odpadów coraz częściej trafiają w odpowiednie dla nich miejsce, a nie na nielegalne wysypiska. Ludzie potrafią zadać sobie wiele trudu by wyrzucić coś np. daleko w lesie. Tymczasem nasz zakład jest po drodze, służy pomocą i rozwiązuje ten problem od ręki. Staramy się nieustannie edukować „odpadowo” i promować nasze usługi na rzecz gdańszczan – mówi Cyprian Maciejewski, rzecznik ZU w Gdańsku.
Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), znajdującego się na terenie Zakładu Utylizacyjnego, wszyscy mieszkańcy Gdańska mogą oddawać różnego rodzaju odpady za darmo, również odpady niebezpieczne.
Większość z nich odbierana jest przez sześć dni w tygodniu (od 6.00 do 18.00). Mieszkańcy okolicznych gmin również mogą wiele rodzajów odpadów zwracać do ZU – zgodnie z cennikiem usług.

– To bardzo ważne, by odpady trafiały do nas, a stąd, po zabezpieczeniu, dalej do specjalistycznych zakładów w Polsce. W przeciwnym wypadku zagrażają zarówno środowisku naturalnemu jak i zdrowiu ludzi. Odpady niebezpieczne zawierają m.in. metale ciężkie, rtęć, ołów, kadm oraz toksyczne substancje chemiczne, które zanieczyszczają glebę i wody gruntowe – wyjaśnia Piotr Łabęda, koordynator zbiórki odpadów niebezpiecznych.1-LOGO_CZYSTEMIASTO_KOLOR

ODPADY PRZYJMOWANE OD GDAŃSZCZAN NIEODPŁATNIE, BEZ LIMITU, POD WARUNKIEM POSEGREGOWANIA:

opakowania z papieru i tektury
opakowania z tworzyw sztucznych
opakowania z metali
opakowania wielomateriałowe
opakowania ze szkła
zużyte opony
papier i tektura
szkło
rozpuszczalniki
kwasy
alkalia
odczynniki fotograficzne
środki ochrony roślin I i II klasy toksyczności,
zużyte urządzenia zawierające freony,
farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice
detergenty zawierające substancje niebezpieczne
baterie i akumulatory
zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne
metale
odpady ulegające biodegradacji
odpady wielkogabarytowe
Odpady budowlane i rozbiórkowe przyjmowane są bezpłatnie w ramach opłaty śmieciowej w ilości 1 tony/rok kalendarzowy na jedną nieruchomość. Nadwyżka ponad podany limit płatna jest wg obowiązującego cennika.

Zobacz także