Opublikowano: 2024-04-16

Razem posprzątamy południowe dzielnice Gdańska

Razem posprzątamy południowe dzielnice Gdańska

Wiosna to czas porządków na działkach i w ogrodach. To również dobry czas, by posprzątać tereny zielone w południowych dzielnicach naszego miasta. Dla chętnych mieszkańców przygotowano zestawy do sprzątania. Dla tych, którzy zbiorą odpady i wyślą zgłoszenie ze zdjęciem czekają nagrody! Wielkie sprzątanie Gdańska Południe już w sobotę, 20 kwietnia w godz. 9.30-12.30.

Dzień Ziemi, który przypada w tym roku na 22 kwietnia, jest czasem refleksji nad kondycją naszej planety i mobilizacji do działania na rzecz ochrony środowiska. Jedną z najbardziej widocznych i angażujących inicjatyw tego dnia są globalne, a także miejskie akcje „Sprzątania Świata”, których celem jest oczyszczenie naszej planety oraz przestrzeni miejskiej z odpadów i promowanie ekologicznego stylu życia.

– Obchody Dnia Ziemi są doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważne jest dbanie o środowisko. Coroczna akcja Sprzątania Świata integruje mieszkańców wokół wspólnego celu, jakim jest troska o czystość naszego miasta, dzielnicy czy osiedla. Razem możemy sprawić, że nasze najbliższe otoczenie stanie się czystsze i piękniejsze. Serdecznie zapraszamy do udziału teraz i w przyszłości, bo cenna jest każda para rąk do proekologicznej pracy. To ważne dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń

mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Sprzątanie w 3 dzielnicach

Akcja sprzątania terenów zielonych w południowych dzielnicach Gdańska organizowana jest wraz Radami Dzielnic Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice.

Sprzątaniu towarzyszyć będą pikniki sąsiedzkie, które odbędą się w trzech miejscach, do których mogą dotrzeć mieszkańcy z pobliskich osiedli. Jeden odbędzie się w rejonie zbiornika Augustowska, drugi w pobliżu przejścia pomiędzy zbiornikami Świętokrzyska I i II, a trzeci przy zbiorniku Wielkopolska. Podczas pikniku będzie okazja, by sprawdzić swoją wiedzę o segregacji odpadów czy wykonać ekologiczny gadżet.

W pobliżu tych miejsc funkcjonować będą też punkty odbioru zebranych odpadów.
W tym roku pierwsza edycja odbywać się będzie jednocześnie w trzech lokalizacjach:

  • Dzielnica Orunia Górna-Gdańsk Południe przy zbiorniku Augustowska
  • Dzielnica Jasień przy zbiorniku Świętokrzyska I
  • Dzielnica Ujeścisko – Łostowice przy zbiorniku Wielkopolska

– Wiosna to dobry czas na sadzenie roślin i porządki. W marcu zapraszaliśmy mieszkańców do wspólnego sadzenia mikrosiedlisk leśnych. Teraz zapraszamy do wspólnego sprzątania terenów zielonych. W wyznaczonych miejscach przygotowaliśmy zestawy dla osób, które zdecydują się przyłączyć do akcji. A dla najbardziej zaangażowanych przygotowaliśmy konkurs, którego szczegóły można poznać na stronie wielkiesprzatanie.zut.com.pl

mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.        

Organizatorzy wspólnie z partnerami wyposażą wszystkich uczestników akcji w niezbędny sprzęt tj. worki, rękawiczki i gotowi do działania wspólnie wyruszą, aby oczyścić najbliższe tereny z zalegających odpadów. Po napełnieniu worków odpadami należy udać się do punktów startowych, gdzie na uczestników będzie czekał drobny poczęstunek.

Ważna inicjatywa

– Poprzez takie inicjatywy chcemy edukować mieszkańców i zwiększać świadomość społeczną na temat problemu zanieczyszczenia środowiska oraz promować odpowiedzialne postawy społeczne. Do każdej edycji angażujemy społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa. Projekt „Sprzątanie Świata” inspiruje ludzi do podejmowania działań na rzecz czystej i zdrowej planety

mówi Olga Goitowska Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Sprzątanie Świata to przede wszystkim szansa na fizyczne oczyszczenie środowiska, ale jest to również inicjatywa, która sprzyja budowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Dzięki naszej aktywności obywatelskiej pokazujemy, że każdy może mieć swój wkład w ochronę naszej planety. Efekty akcji są zauważalne i inspirujące. Od zmniejszenia ilości odpadów w środowisku naturalnym, przez podniesienie świadomości społecznej, aż po promowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie recyklingu i gospodarki odpadami. Jednakże, aby osiągnąć trwałe rezultaty, niezbędna jest ciągła mobilizacja oraz zaangażowanie nas wszystkich.

Zobacz także