Miło nam poinformować, że zarówno nasz certyfikowany polepszacz gleby SK-9, zwany „Czarnym złotem ogrodników”, jak i akcja „Wypożycz choinkę” zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu „Produkt w obiegu” zorganizowanym przy okazji Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO 2024.
Na szóstkę
Organizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska po raz szósty konkurs promuje zrównoważone rozwiązania wpisujące się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Nagrodzone są w nim produkty i usługi minimalizujące ilości odpadów lub maksymalizujące efektywność wykorzystania zasobów, poprzez utrzymywanie produktów i materiałów w obiegu jak najdłużej.
W kategorii produktów najwyżej oceniane są zamienniki mniej ekologicznych rozwiązań. Wśród usług promowane są modele produkcji i konsumpcji oparte o dzielenie się, wynajem, ponowne użycie, naprawę, odnawianie oraz recykling materiałów i produktów.
Dwa na dwadzieścia
Oba zgłoszone przez ZUT do konkursu projekty trafiły do finałowej dwudziestki. Opisy pozostałych wyróżnionych rozwiązań dostępne są na stronie POLECO. Uroczystość nagrodzenia laureatów odbędzie się pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO 2024 w Poznaniu już 15 października.
Ceniony i certyfikowany
Powstający z bioodpadów i odpadów zielonych selektywnie zbieranych przez mieszkańców Gdańska kompost idealnie wpisuje się w model gospodarki o obiegu zamkniętym. Certyfikowany polepszacz gleby SK-9 jest efektem pracy kompostowni komorowej.
Proces przebiega dwuetapowo. W początkowej fazie intensywnego kompostowania bioodpady spędzają 5 tygodni w komorach, gdzie są napowietrzane. Drugi etap to 3 tygodniowa faza dojrzewania służąca ustabilizowaniu produktu. Usypywany w pryzmy w hermetycznej hali kompost jest trzy razy w tygodniu przerzucany, co powoduje m.in. spadek jego temperatury. Na koniec kompost jest przesiewany, by oddzielić zanieczyszczenia.
Produkt finalny, zwany Czarnym złotem ogrodników, jest chętnie kupowany i ceniony przez mieszkańców.
Coraz bliżej święta
Akcja Wypożycz choinkę to inicjatywa działająca wielowymiarowo. Po pierwsze wypożyczając żywe choinki w doniczkach, ograniczamy ilość wycinanych drzewek, a także ślad węglowy jaki generuje ich transport. Po drugie „pozostawiamy w obiegu” nie tylko drzewka wracające do naszego zakładu w dobrym stanie, pielęgnując je przez resztę roku, ale także zmarniałe choinki, które zamieniają się w naszej kompostowni w Czarne złoto ogrodników. A po trzecie zebrane w ramach akcji pieniądze trafiają do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.
Trzymajcie kciuki