Opublikowano: 2023-02-06

Słownik Segregacji w języku ukraińskim

Słownik Segregacji w języku ukraińskim

Na początku lutego swoją premierę ma kolejna wersja „Słownika Segregacji” – tym razem w języku ukraińskim. To publikacja, która w prosty sposób objaśnia, co zrobić z danym odpadem. Broszura zawiera aż 1500 haseł – najpopularniejszych odpadów oraz tych, z którymi mieszkańcy mają największy problem. Teraz ze słownika będą mogły korzystać osoby, które do naszego miasta przyjechały z Ukrainy.

– Wiemy, jak ważna jest prawidłowa segregacja odpadów przez mieszkańców Gdańska. Nasz słownik powstał, aby ułatwić segregowanie odpadów domowych. W ciągu ostatniego roku do naszego miasta przyjechało wiele osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. I to z myślą o nich postanowiliśmy przetłumaczyć słownik na język ukraiński. Wierzymy, że słownik w wersji ukraińskiej pomoże im prawidłowo segregować odpady, a także poznać zasady życia zgodnie z zasadami less waste oraz gospodarki obiegu zamkniętego

mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Słownik ma pomóc w poprawnej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Prawidłowa segregacja odpadów przekłada się na maksymalny odzysk surowców wtórnych i bioodpadów tak, aby mogły dalej krążyć w obiegu i być pożytecznie wykorzystywane. To także ograniczanie zużycia zasobów naszej planety. Ważne jest również poprawne przekazywanie odpadów niebezpiecznych oraz nietypowych do utylizacji, aby zapewnić bezpiecznie dla ludzi i środowiska ich zagospodarowanie. W tym wszystkim kompleksowo ma pomagać „Słownik Segregacji”. Od lutego 2023 ze słownika mogą korzystać również Ukraińcy.  
 

Wnętrze Słownika Segregacji w języku polskim.

Co można znaleźć w słowniku?

Publikacja to nie tylko indeks prawie 1500 haseł. Zawiera ona także informacje, jakie odpady powinny trafić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), podstawowe zasady segregacji odpadów, popularne mity i fakty na temat segregacji oraz reguły idei less waste.  

– Słownik zawiera nie tylko obszerny spis odpadów, ale również część edukacyjną. Podczas naszej codziennej pracy widzimy, że w przestrzeni pojawia się dużo nieprawdziwych informacji dotyczących segregowania odpadów. Wynikają one z niewiedzy. I to chcemy zmienić.

dodaje Grzegorz Orzeszko

 

Słownik Segregacji w języku ukraińskim.

Jak pozyskać słownik? 

Słownik segregacji w wersji ukraińskiej można otrzymać w Zakładzie Utylizacyjnym (ul. Jabłoniowa 55, Gdańsk) oraz w punkcie pomocy humanitarnej prowadzonym przez Fundację Gdańską przy stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk.
Wersję papierową „Słownika Segregacji” można również dostać w Wydziale Gospodarki Komunalnej (ul. Kartuska 5, Gdańsk).

Słownik Segregacji w obu wersjach językowych w formacie PDF jest dostępny na stronie internetowej Zakładu Utylizacyjnego.  

Zobacz także