Opublikowano: 2024-06-19

Zakończyliśmy zielony pilotaż

Zakończyliśmy zielony pilotaż

Zielona Edukacja to projekt edukacyjny w którym miejskie spółki wspierały realizację ekologicznych pomysłów uczniów i przedszkolaków z gdańskich szkół, i przedszkoli. Nasz zakład pomógł stworzyć kolorowy zakątek przy Topolówce.

W ramach pilotażu Projektu „Zielona Edukacja” pomogliśmy licealistom z III LO w Gdańsku zbudować m.in. niewielki kompostownik. Konstrukcja powstała w zacienionym i przewiewnym miejscu – najlepszym do procesów tworzenia bionawozu.

Na terenie przyszkolnego ogródka już wkrótce posadzone zostały zioła i krzewy, a po wakacjach powstanie także niewielki las deszczowy, mający nie tylko urozmaicić krajobraz, ale także ochronić piwnice budynku Topolówki przed zalaniem.

Zielony zakątek

Warzywniak i ogród ziołowy powstały na finiszu pilotażu projektu Zielona Edukacja w ramach którego spółki miejskie wspierały szkolne inicjatywy ekologiczne. Wśród zgłoszonych pomysłów zrealizowano ponad 20 uczniowskich inicjatyw między innymi projekty łąk kwietnych, domków dla owadów, uczniowie objęli także opieką stare drzewa w okolicach placówek edukacyjnych.

Ekologia puszczona w obieg

Uczniowie chętnie włączają się i wymyślają ekologiczne inicjatywy, a praktyczne zajęcia to najlepszy sposób na naukę – wylicza opiekunka klasy Aneta Wieczorek. – Dodatkowo w powstającym ogrodzie chcemy od przyszłego roku prowadzić zajęcia edukacyjne dla uczniów okolicznych szkół i przedszkoli dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Na początek – Czarne złoto ogrodników

Na pierwszy bionawóz ze szkolnego kompostownika trzeba będzie poczekać minimum pół roku. Aby właściwie przygotować podłoże pod wcześniejsze nasadzenia nasz zakład przekazał szkole pół tony wyprodukowanego z bioodpadów ulepszacza gleby dostępnego także dla mieszkańców w ramach akcji Czarne złoto ogrodników i regularnej sprzedaży.

Pomysłowa szkoła

Przyszkolny ogródek to tylko jeden z licealnych pomysłów ekologicznych. W tym roku wystartował także „Topovinted”, czyli pomysł na wymienianie się nienoszoną odzieżą i gadżetami, a także „Książkalnia”, czyli regał na przeczytane lektury.

Plany na przyszłość

Pilotażowy rok Zielonej Edukacji już za nami. Zdobyte doświadczenia i zrealizowane projekty pokazały, że pomysły na ekologiczne projekty pod okiem ekspertów to dobra inicjatywa. W przyszłych latach program będzie miał bardziej otwartą formułę dzięki czemu więcej zielonych pomysłów zyska szanse na skuteczną i prawdziwie ekologiczną realizację.

Już dziś serdecznie zapraszamy do wspólnego działania.

Zobacz także