Jest to końcowy produkt procesu kompostowania odpadów mokrych segregowanych przez mieszkańców. Planowane już jest jego zastosowanie na szerszą skalę przy utrzymaniu gdańskiej zieleni.
Starania o ten dokument trwały blisko dwa lata i wiązały się z szeregiem badań, ekspertyz oraz kontroli. To jednoznaczne potwierdzenie skuteczności pracy prowadzonej przez Zakład Utylizacyjny w tym zakresie. – Udowodniliśmy, że dzięki skutecznej segregacji u źródła i wysortowaniu przez mieszkańców frakcji biodegradowalnej z odpadów można wyprodukować ekologiczny, dobrej jakości, a przede wszystkim bezpieczny nawóz pod rośliny ozdobne czy trawniki. Materiał ten, potocznie nazywany kompostem, dotychczas z powodzeniem wykorzystywaliśmy do rekultywacji nieczynnej kwatery składowiska odpadów. Teraz, już jako formalnie pełnowartościowy produkt a nie odpad, znajdzie wszechstronne zastosowanie – wyjaśnia Wojciech Głuszczak, prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego.
Zastosowanie
W pierwszej kolejności gdańska spółka będzie oferować kompost innym miejskim jednostkom do celów użyteczności publicznej. W 2016 r. ZU planuje wyprodukować około 6000 ton tego materiału. Naturalnym partnerem Zakładu, który może szeroko go zastosować, jest Zarząd Dróg i Zieleni. – Rocznie jesteśmy w stanie zagospodarować nawet do 2 mln litrów tego produktu, czyli około 50% produkcji Zakładu Utylizacyjnego, do poprawy struktury gleby w pasach zieleni w drogach w mieście. Jesteśmy już w trakcie ustaleń szczegółów współpracy z Zakładem – zapowiada Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w ZDiZ w Gdańsku.
Produkcja
Nawóz powstaje w procesie kompostowania odpadów mokrych trafiających do Zakładu Utylizacyjnego z tzw. dualnego systemu zbierania odpadów komunalnych. – Sukcesywnie wzrasta ilość oraz poprawia się jakość odpadów mokrych, czyli innymi słowy obserwujemy coraz większą rzetelność w ich segregowaniu w gdańskich domach. Decyzja Ministerstwa jest zatem również docenieniem wysiłku mieszkańców i potwierdzeniem ekologicznego sensu ich pracy, którą Zakład pożytkuje w 100% ? zapewnia Wojciech Głuszczak.
Kompost może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Kompost Zakładu Utylizacyjnego spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe. Przy zastosowaniu zgodnym z przeznaczeniem oraz instrukcją jest bezpieczny dla środowiska.