Wiosną powitaliśmy pierwszy Miejski Mikrolas. Mieszkańcy gdańskich osiedli posadzili blisko 650 sadzonek roślin, zgodnie z metodą japońskiego botanika Akiry Miyawakiego. Przez 2-3 lata trzeba dbać o jego pielęgnację. Jak to robimy?
Wraz z uczniami z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku pod czujnym okiem specjalisty − doktora Kaspra Jakubowskiego, dokładamy wszelkich starań, aby roślinność miała się jak najlepiej. Bardzo ważna jest dla nas regularna pielęgnacja Miejskiego Mikrolasu. Pielimy chwasty, aby to drzewa i krzewy czerpały to, co najlepsze z gleby. W czasie suszy w maju i czerwcu zdecydowaliśmy się na dodatkowe podlewanie. Wykonaliśmy też pierwsze pomiary roślin, aby sprawdzić, jak szybko się rozwijają.
Czy mikrolas usycha?
Pod koniec czerwca zaobserwowaliśmy, że liście grabów w naszym mikrolesie zaczęły brązowieć. Wzbudziło to uzasadniony niepokój zarówno wśród mieszkańców, jak i pracowników Zakładu Utylizacyjnego − czy drzewa zaczęły usychać? Zaczęliśmy jak najszybciej działać.
Z pomocą Kaspra Jakubowskiego udało nam się znaleźć przyczynę. Na grabach zidentyfikowano pordzewiacza grabowego, inaczej szpeciela. To niewidoczny gołym okiem roztocz, długości około 0,2 mm z rodziny szpecielowatych, który żeruje na różnych częściach roślin. Wprowadza do nich ślinę zawierającą substancje stymulujące powstawanie narośli na liściach lub ich deformacje oraz ordzawienie.
Aby zapobiec rozwojowi szkodników, zdecydowaliśmy się na biologiczne, przyjazne środowisku metody ochrony kilkunastu zaatakowanych drzew. Wykonaliśmy opryski chorych liści za pomocą ekologicznego, naturalnego środka. Zastosowaliśmy go zarówno na górną, jak i dolną część liści, wtedy kiedy temperatura była niższa (wcześnie rano i wieczorem). Teraz czas na obserwację, czy kuracja drzew i pielęgnacja miejskiego mikrolasu przyniesie oczekiwane rezultaty.
Czym jest pielęgnowany Miejski Mikrolas?
Mikrolasy to szybkorosnące, zwarte i gęste struktury zieleni. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża rosną nawet do 2 razy szybciej niż przeciętne drzewa posadzone w mieście. Ponadto po 2-3 latach mikrolasy rozpoczynają samodzielną regulację, bez ingerencji człowieka, ze względu na ich wysoką odporność na zmieniające się warunki klimatyczne.
W gdańskim mikrolesie znajdującym się w Parku Południowym, na powierzchni 200 m², mieszkańcy posadzili około 650 roślin, z czego 73% stanowiły drzewa. Obecnie rośnie tam ponad 30 gatunków, zachowaliśmy też kilkanaście znajdujących się na terenie mikrolasu samosiejek.
Więcej informacji o tym, jak powstawał gdański mikrolas, znajduje się na stronie: Pierwszy miejski mikrolas – Aktualności – Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku (zut.com.pl)