Czy wiesz jak prawidłowo segregować odpady i jak wygląda system gospodarki odpadami w naszym mieście? Taką wiedzę najlepiej przekazywać młodym ludziom, którzy zaczynają swoje świadome życie. Od maja trwa pilotaż, w którym biorą udział uczniowie klas 8 gdańskich szkół podstawowych. Odwiedzają oni nas zakład i poznają drogę odpadów od domowego śmietnika po recyklera. Zajęcia edukacyjne są trzecim poziomem Programu Edukacyjnego Czyste Miasto Gdańsk.
Gdańsk rozwija edukację w zakresie odpowiedzialnego postępowania z odpadami i zapobiegania ich powstawaniu. Program obejmuje swoim zakresem uczniów od zerówek do drugich klas szkół ponadpodstawowych.
– Młodzi ludzie często wchodzą w dorosłe życie niedostatecznie ukształtowani w tym aspekcie. Kompleksowa edukacja odpadowa, jaką wdrażamy, nie funkcjonuje w szkolnej podstawie programowej – mówi Olga Goitowska, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. – Problemem polskiej edukacji w zakresie gospodarki odpadami jest jej wycinkowość. Skupianie się na fragmentach systemu, np. na zasadach segregacji. Potrzebny jest pogłębiony proces edukacji tworzący logiczną całość. Od kwestii postaw konsumpcyjnych aż po metody końcowego zagospodarowania odpadów i ich wpływu na środowisko. I Gdańsk podejmuje to wyzwanie
dodaje Olga Goitowska, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.
Młodzież poznaje drogę odpadów
W Zakładzie Utylizacyjnym realizowany jest 3 poziom Programu Edukacyjnego Czyste Miasto Gdańsk, w którym udział biorą uczniowie klas 8 szkół podstawowych. W maju rozpoczął się pilotaż, w którym biorą udział klasy z gdańskich szkół.
– W naszej codziennej pracy widzimy, jak ważna jest prawidłowa segregacja odpadów w naszych domach. Wiemy też, że najlepiej edukować od najmłodszych lat. Dlatego wizyty uczniów klas 8 gdańskich szkół podstawowych są dla nas bardzo ważne. Podczas zajęć młodzi ludzie nie tylko poznają zasady segregacji, mogą również przekonać się, jakie ilości odpadów codziennie produkujemy. Jak one wyglądają, jakiej są jakości i jak można odzyskać z nich cenne surowce, które wysortowujemy w naszym zakładzie. Poznają również dalszą ich drogę do recyklerów, którzy zawracają te surowce do obiegu gospodarki zamkniętej
mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Do udziału w pilotażu zaproszone zostały gdańskie szkoły podstawowe. W maju i czerwcu udział w zajęciach bierze około 120 uczniów klas 8. Podczas spotkań poznają oni założenia systemu gospodarki odpadami w naszym mieście. Uczą się zasad poprawnej segregacji odpadów i od razu mogą się w niej sprawdzić. Gdyż zajęcia mają formę interaktywnych warsztatów. Ważną częścią wizyty w Zakładzie Utylizacyjnym jest odwiedzenie sortowni odpadów. Jednej z najnowocześniejszych instalacji tego typu w naszym kraju. Obecnie w sortowni wydzielanych jest 15 różnych surowców, które następnie przekazywane są do recyklerów.
Uczniowie poznają również zasady działania gdańskich Sorterowni, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Dowiadują się jakie odpady i w jakich ilościach mogą do nich oddać mieszkańcy. Podczas zajęć poznają również główne założenia gospodarki obiegu zamkniętego oraz idee życia less waste: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, naprawiaj, segreguj oraz kompostuj.