Opublikowano: 2021-01-05

Kamień węgielny pod budowę spalarni wmurowany!

Kamień węgielny pod budowę spalarni wmurowany!

Prace ziemne na terenie budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych rozpoczęły się już w lipcu tego roku. Na początku grudnia wylany został fundament pod bunkier instalacji, gdzie właśnie 18 grudnia wmurowano symboliczny kamień węgielny.

Akt erekcyjny podpisany został m.in. przez Dariusza Drelicha, wojewodę pomorskiego, Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Józefa Sarnowskiego, członka zarządu województwa pomorskiego oraz Piotra Grzelaka, zastępcę prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

– Kamień węgielny to kluczowy moment na każdej budowie. Ta inwestycja, to dowód również na to, że myślimy partnersko, bo to projekt nie tylko Miasta Gdańska, ale także 34 gmin w regionie. To ważne ogniwo w zakończeniu łańcucha przetwarzania odpadów. Brakowało nam już tylko możliwości zagospodarowania frakcji tej najtrudniejszej, z której przy obróbce możemy uzyskać energię i ciepło. Dziękuję także za wsparcie Pana Wojewody – powiedziała na uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Ilość odpadów się nie zmniejsza i są frakcje, których nie można zagospodarować czy przekształcić inaczej, niż właśnie w takiej instalacji – zauważył w swoim przemówieniu wojewoda Dariusz Drelich. – To jest bardzo ważne, że za trzy lata ten obiekt zostanie wykorzystany do tego, aby gospodarkę odpadami można było w bardzo racjonalny sposób prowadzić. Bardzo mnie cieszy, że udało się te wszystkie plany zrealizować – dodaje.

– W imieniu Komisji Europejskiej, która od szesnastu lat jest partnerem Polski w programowaniu inwestycji unijnych, chciałbym życzyć beneficjentowi i Miastu Gdańsk, powodzenia w realizacji tego Projektu. Jest on ogromnie ważny dla Pomorza i mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na otwarciu tej inwestycji – powiedział w nagranym specjalnie na uroczystość wystąpieniu ambasador Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W trakcie uroczystości został również odczytany list z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowany do Zarządu Spółki Port Czystej Energii, spółki realizującej projekt.

Zobacz także