Opublikowano: 2015-11-12

Zgniatarka w każdej szkole, czyli kolejna akcja edukacyjna Zakładu Utylizacyjnego

Zgniatarka w każdej szkole, czyli kolejna akcja edukacyjna Zakładu Utylizacyjnego

Zasady są proste – każda uczestnicząca w niej szkoła, która deklaruje segregowanie odpadów w placówce, otrzymuje zgniatarkę do butelek PET wraz z plakatem informacyjnym i instrukcją obsługi. Zgniatarka to łatwe w obsłudze urządzenie, do zawieszenia na ścianie, najlepiej na szkolnym korytarzu, w pobliżu sklepiku czy bufetu, czyli tam, gdzie wyrzuca się najwięcej plastikowych opakowań po napojach.

Co dokładnie zyskujemy zgniatając butelki?

  • Gdy zgniatamy butelki PET, każda z nich zmniejsza swoją objętość o około 80%. Dzięki temu znacznie więcej butelek mieści się do jednego pojemnika. Przykładowo: gdy do kosza zmieści się 10 butelek które nie zostały zgniecione, po ich zgnieceniu zmieści się 50.
  • Każdy pojemnik na plastik opróżniany jest przez specjalny samochód, który zabiera posegregowane odpady do Zakładu Utylizacyjnego, a później do specjalistycznych firm, które zajmują się dalszym przetwarzaniem surowca. Jeśli zgnieciemy butelkę, za jednym razem samochód zabierze pięciokrotnie więcej odpadów i przestrzeń kontenera nie będzie zmarnowana. Dzięki temu transport jest efektywniejszy, a do atmosfery trafia mniej spalin.
  • Zgniatanie butelek PET, podobnie jak inne proekologiczne zachowania, pomaga zwrócić uwagę na to, ile odpadów wytwarzamy i wyrzucamy. Dzięki temu świadomiej i uważniej wybieramy produkty i ich opakowania.

W ramach akcji Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przypomina też o możliwości podstawienia zewnętrznych pojemników do segregacji odpadów – każda placówka, która na swoim terenie jeszcze ich nie posiada, a zgłosi taką potrzebę, otrzyma kolorowe kontenery.

– W zależności od potrzeby, możemy dostarczyć zarówno wszystkie pojemniki, czyli na makulaturę, szkło i tworzywo sztuczne lub tylko te na tworzywo sztuczne, by plastikowe zgniecione butelki trafiały bezpośrednio do specjalnego pojemnika, a później do zakładów zajmujących się przetwarzaniem tworzyw na kolejne produkty. Oczywiście każdy z pojemników będzie obsługiwany bezpłatnie przez naszych pracowników  – mówi Cyprian Maciejewski, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Trzecim elementem akcji „Zgnieć butelkę, bądź eko” jest konkurs plastyczny. Zgłoszone przez uczniów prace oceniane będą w dwóch kategoriach ? klas I-III i IV-VI. Mogą być wykonane dowolną techniką i powinny nawiązywać do jednego z trzech tematów: „Nietypowe wykorzystanie plastikowej butelki”, „Praktyczne wykorzystanie odpadów do recyklingu” lub „Kreatywna i przydatna rzecz z odpadów”.

17 (pop)

Uczniowie, którzy zdobędą pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych otrzymają nagrody główne w postaci sprzętu elektronicznego oraz wycieczki dla swoich klas na wystawę Re:Energii w Centrum Hewelianum lub do PGE Areny. Pozostali laureaci, którzy zajmą II i III miejsce otrzymają nagrody rzeczowe.

– W ramach akcji chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę najmłodszych na problem segregacji odpadów. Wiemy, że w większości szkół podstawowych uczniowie poznają podstawowe zasady dotyczące recyklingu i ekologii. Chcemy jednak uwrażliwić najmłodszych na odpowiednie przygotowanie odpadów przed ich wyrzuceniem. Dzięki temu podnosi się jakość surowców wtórnych pozyskiwanych w ramach selektywnej zbiórki, czyli w praktyce można je wykorzystać lepiej i w większej ilości – podsumowuje Cyprian Maciejewski, rzecznik ZU w Gdańsku.

Wszystkie szkoły, które chcą przyłączyć się do akcji mogą zgłaszać się mailowo na adres: mlapinska@zut.com.pl, do 20. listopada 2015.

Akcja organizowana jest przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku w ramach programu „Kultura Segregacji”, realizowanego przez firmę Rekopol S.A.

Zobacz także