Opublikowano: 2021-07-07

Kurtka Sailówka zwyciężyła w konkursie Up-Cykle zorganizowanego przez Zakład Utylizacyjny

Kurtka Sailówka zwyciężyła w konkursie Up-Cykle zorganizowanego przez Zakład Utylizacyjny

Jury postawiło na pragmatykę

Jury przekazało główną nagrodę na ręce Aleksandry Jasińskiej, Martyny Golińskiej i Karoliny Kietlińskiej autorki projektu ukazującego innowacyjne przetworzenie materiałów ze zniszczonych, sportowych żagli. Zostały przywrócone z powrotem do użytku i wróciły do obiegu dzięki praktycznej kurtce, która zapewnia doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Drugie miejsce zajęła Alicja Tkaczyk z projektem „Compassio do natury”, ukazującym serię kreacji łączących w sobie design wraz z wyraźnym przekazem dotyczącym zniszczeń środowiska naturalnego, głównie mórz i oceanów. To więcej niż „moda z przekazem”, to skupienie uwagi odbiorcy na katastrofie ekologicznej, do której coraz szybciej zmierzamy.

Konkurs oraz idea przewodnia

Up-Cykle to konkurs przeznaczony dla artystów, zarówno studentów jak i absolwentów kierunków artystycznych. Projekty zgłaszano w 3 kategoriach: architektury ogrodowej, ekologicznego opakowania oraz przedmiotów codziennego użytku. Z blisko 90 zgłoszonych prac 13 zakwalifikowało się do drugiego etapu, podczas którego finaliści mieli wykonać prototyp zgłoszonego projektu. Następnie prototypy zostały poddane „testowaniu” przez członków Jury.

Misją konkursu jest promowanie idei up-cyklingu, czyli zwiększania wartości zużytych surowców i odpadów poprzez wytworzenie z nich wysokiej jakości przedmiotów estetycznych lub użytkowych. Dzięki temu ulega odwróceniu spirala, która spycha zużyte materiały w otchłań zapomnienia. Up-Cykling to duży krok w stronę gospodarki obiegu zamkniętego, która dąży do maksymalnego przedłużenia  życia i używania produktów, materiałów i surowców.

Reprezentanci akademii, sztuki, biznesu i nauki łączą siły

W składzie tegorocznej edycji znaleźli się Tomasz Rygalik – przewodniczący – Michał Dzioba, Marta Hryc, Marta Karwacka oraz Michał Piernikowski.

Doświadczenie członków Jury łączy w sobie wykształcenie akademickie, współpracę z dużymi markami oraz czołowymi polskimi instytucjami kulturalnymi, także liczne inicjatywy na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju oraz sztuki. Więcej o członka Jury można przeczytać tutaj tutaj.

Zobacz także