Opublikowano: 2021-02-24

ZU wyjaśnia: trwa konserwacja systemu odgazowania

ZU wyjaśnia: trwa konserwacja systemu odgazowania

Odgazowanie kwatery składowania odpadów jest procesem skomplikowanym logistycznie
i prowadzonym na działającej instalacji i w trudnym terenie. Zakres prac jest szeroki, a co za tym idzie, zaplanowany na kilkanaście tygodni.

– W ramach prac prowadzimy kompleksowy przegląd całej instalacji, oceniamy jej stan i tam, gdzie wymaga tego sytuacja, uszczelniamy studnie i inne jej elementy – mówi Maciej Jakubek, członek zarządu ds. technicznych. – Zakres prac jest szeroki i czasochłonny, bo idziemy krok po kroku, przechodzimy ze studni do studni, dostosowując tempo prac do warunków atmosferycznych. Prowadzimy prace na instalacji, która działa dwadzieścia cztery godziny na dobę i dbając o to, aby zachować optymalny poziom poboru biogazu ze składowiska. Obecnie wynosi on ok. 700m3/h.

 Prace konserwacyjno-modernizacyjne dotyczą całego obszaru składowiska. Nieczynna kwatera odpadów to miejsce, gdzie od lat siedemdziesiątych składowano odpady. To ciągle źródło metanu, który stanowi najistotniejszy składnik biogazu, powstającego w wyniku rozkładu frakcji organicznej tam zdeponowanej. Jego odzysk jest bardzo istotny z punktu widzenia zmian klimatu i ograniczania uciążliwości. Biogaz jest odzyskiwany systemem około 300 studni i przekazywany do obiektu bioelektrowni, gdzie jest on przetwarzany na tzw. zieloną energię i ciepło.

Również czynna kwatera jest miejscem produkcji i odzysku biogazu. Tutaj zakres prac wymaga podniesienia studni celem dopasowania do rosnącego poziomu wysokości kwatery. Dodatkowo podłączamy do systemu nowe studnie, w miejscach gdzie rozpoczęliśmy składowanie i grubość warstwy odpadów umożliwia już wykonanie tych prac. Wiąże się to z wykonywaniem prac ziemnych, w związku z czym  prowadzone prace, bardzo istotne z uwagi na utrzymanie właściwej pracy systemu odgazowującego, mogą powodować emisję nieprzyjemnych zapachów, zwłaszcza, gdy wzrasta temperatura i wilgotność powietrza.

Mamy świadomość, że te prace mogą być źródłem uciążliwości dla mieszkańców, niestety są one niezbędne dla utrzymania właściwego funkcjonowania systemu. Odczucia mogą potęgować też warunki pogodowe: siła wiatru, wilgotność i temperatura powietrza – mówi Maciej Jakubek z Zakładu Utylizacyjnego. – Przykro nam z powodu tych niedogodności. 

Na zdjęciach elementy systemu odgazowania przygotowane do montażu oraz wiertnica do wykonywania studni odgazowujących.

Zobacz także